Blisko ćwierć miliona osób na uroczystościach modlitewnych w Fatimie

2019-05-13 14:24 aktualizacja: 2019-05-13, 21:38
Fot. PAP/EPA/PAULO NOVAIS
Fot. PAP/EPA/PAULO NOVAIS
Prawie 250 tys. osób z 40 państw wzięło udział w zakończonych w poniedziałkowe popołudnie uroczystościach modlitewnych w sanktuarium w Fatimie. Odbyły się one w związku z obchodzoną 102. rocznicą początku objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości.

Według szacunków władz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie wśród pielgrzymów, którzy od niedzielnego wieczora brali udział w uroczystościach modlitewnych było kilkuset Polaków. Wśród nich m.in. pielgrzymi, którzy na co dzień mieszkają poza Polską, m.in. w Chicago.

Jak powiedziała PAP Maria Manso, właścicielka sklepu z dewocjonaliami w centrum Fatimy, liczny udział Polaków w uroczystościach wspomnienia objawień nie stanowi zaskoczenia dla mieszkańców tej portugalskiej miejscowości. 

“Choć minęło już 14 lat od śmierci Jana Pawła II, to sanktuarium, które polski papież odwiedzał trzykrotnie, jest wciąż bliskie sercu wielu jego rodaków. Przybywając tu, dają dobre świadectwo swojej wiary” - zaznaczyła Manso.

W rozpoczętych w niedzielę wieczorem uroczystościach w Fatimie wzięło udział łącznie blisko 250 tys. wiernych, wśród których dominowali Portugalczycy. W nocnej procesji ze świecami uczestniczył m.in. prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa.

W niedzielno-poniedziałkowych obchodach w Fatimie uczestniczyło też liczne grono duchownych, w tym ponad 300 księży, 26 biskupów oraz trzech kardynałów.

Poniedziałkowej mszy przewodniczył arcybiskup Manili Luis Antonio Tagle. Filipiński kardynał, który kieruje światowymi strukturami Caritas, wskazał podczas homilii na kontrast między nauką Kościoła katolickiego a ideałami współczesnego świata. 

“W dzisiejszym świecie dominują obrazy +błogosławionego życia+, pełnego pieniędzy, ostatnich modeli ubrań, samochodów, perfum oraz elektroniki, a także sławy, wpływów i bezpieczeństwa. To nie są złe pragnienia, ale Maryja, nasza Matka, zachęca nas do zatrzymania się i zastanowienia. Czy w naszym pragnieniu dobrego życia jest jeszcze miejsce na wiarę?” - mówił kardynał Tagle. 

Hierarcha z Manili wskazał też m.in. na potrzebę wychowania dzieci w wierze, a także na życiu pokornym, naznaczonym postawą otwartości na potrzebujących.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mobr/ ap/