"Odnosząc się do jakości powietrza i zanieczyszczeń, to bardzo duży problem nie tylko w Polsce, ale niestety w całej Europie. W samej Europie mamy około 440 tysięcy przedwczesnych zgonów, w Polsce liczba przedwczesnych zgonów ze względu na złą jakość powietrza wynosi około 44 tysięcy" - powiedział PAP Vella.
"Mówimy tylko o zgonach, nie mówimy o chronicznych schorzeniach, które się (z tego powodu) rozwijają, o kosztach ich leczenia. Jest również aspekt ekonomiczny, ponieważ znaczna liczba godzin pracy jest opuszczana ze względu na te chroniczne choroby. To jest duży problem" - dodał.
Przypomniał, że ze względu na duże stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10), Komisja Europejska "musiała skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE". "W tej chwili czekamy na reakcję Trybunału, zanim będziemy mogli procedować dalej" - zaznaczył.
Odnosząc się do naruszeń przez Polskę unijnego prawa w zakresie środowiska, podkreślił, że nie chciałby "zupełnie czarno przedstawiać tej sprawy".
"Są też postępy, np. gdy omawialiśmy (z polskim ministrem środowiska - PAP) kwestie gospodarki o obiegu zamkniętym, gospodarki odpadami - wydaje się, że jest postęp nawet w tym obszarze" - powiedział Vella. "Odwiedzaliśmy na przykład miejsce, gdzie są sztuczne wyspy na siedliska ptaków, są więc też pozytywne rzeczy, które dzieją się w Polsce. Jak wszędzie indziej są też negatywy" - dodał.
Jak podkreślił, Komisja nie podchodzi do problemów środowiskowych w krajach członkowskich negatywnie "z intencją sięgania po procedury o naruszenie unijnego prawa i kary". "Chcemy w pozytywny i wspierający sposób omawiać z krajami członkowskimi wszystkie te kwestie, chcemy zidentyfikować powody, skąd wynikają te problemy. Jeśli trzeba, chcemy być częścią rozwiązania, a nie problemu" - podsumował.
Julita Żylińska (PAP)