Katowickie targi to jedna z trzech największych imprez tej branży na świecie. Tegoroczna edycja organizowanych co dwa lata targów, podobnie jak poprzednie, przyciągnęła najważniejszych producentów węgla, maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe oraz jednostki naukowo-badawcze.
Wśród wystawców pojawili się – poza przedstawicielami rodzimego rynku - goście m.in. z Wielkiej Brytanii. Chin, Włoch, Francji i Ukrainy. Wśród zagranicznych delegacji znaleźli się przedstawiciele m.in. Iranu czy Niemiec.
Targi odbywały się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku na powierzchni 26 tys. m kw., z czego 11 tys. m kw. stanowiła łączna powierzchnia stoisk wystawowych.
Prezentowana na targach oferta obejmowała kompleksowe usługi dla górnictwa. Można było zobaczyć m.in. górnicze kombajny, lokomotywy i kolejki do podziemnego transportu, obudowy wyrobisk, przenośniki i wiertnice czy zaawansowane systemy automatyki i sterowania.
Równolegle odbywały się Targi EkoSpalanie & EkoTechnologie Katowice 2019, prezentujące m.in. ofertę producentów ekologicznych rozwiązań z zakresu spalania, a także działania instytucji, banków i urzędów miast, uczestniczących w programie "Czyste powietrze".
Nowością 18. edycji targów była zmiana formuły konkursu dla wystawców, a także organizacja konkursu dla studentów, służącego promocji młodych i zdolnych inżynierów oraz ich pomysłów.
Górnicze spotkanie, organizowane co dwa lata w Katowicach, ma 35-letnią tradycję; w tym czasie stało się swoistą "śląską marką" i jedną z wizytówek regionu. Na targi przyjeżdżają przedstawiciele największych górniczych potentatów.
Jak podali w piątek organizatorzy, kolejna edycja targów odbędzie się od 7 do 10 września 2021 r.(PAP)
autorzy: Krzysztof Konopka, Marek Błoński
kon/ mab/ dym/