O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

ME: koszt transformacji sektora elektroenergetycznego do 2040 r. wyniesie 140 mld euro

Ministerstwo Energii przekazało w piątek do ponownych konsultacji zmieniony projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Koszt transformacji w samym sektorze elektroenergetycznym oszacowano na 140 mld euro, a redukcję emisji - na 45 proc.

 Elektrownia Bełchatów. Fot. PAP/Leszek Wdowiński
Elektrownia Bełchatów. Fot. PAP/Leszek Wdowiński

"Projekt PEP 2040 to strategia zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne Polski w przyszłości. Dzięki niej uda nam się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 45 proc. w stosunku do 1990 r." - powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak zaznaczył, nowa wersja uwzględnia wiele ze zgłoszonych uwag, a jej priorytetem jest zachowanie ewolucyjnego charakteru transformacji polskiej energetyki, aby przebiegała ona w sposób bezpieczny dla ludzi i gospodarki.

Najważniejsze zmiany w projekcie to wskazanie, że cel udziału OZE na 2030 r. - zamiast 21 proc., jak w poprzedniej wersji - może zawrzeć się w przedziale 21-23 proc. Wyższy może być osiągnięty pod warunkiem zabezpieczenia dodatkowych środków unijnym - w tym funduszy na sprawiedliwą transformację.

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w 2030 r. może wynieść w granicach 56-60 proc., w zależności od środków, wskazanych w celu OZE.

Na 2040 r. nie ma wskazanych sztywnych celów, ale prognozy. Prognozuje się 28,5 proc. udziału OZE i 8 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej.

Za strategiczny obszar uznano m.in. wdrożenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych, utworzenie operatora informacji rynku energii i stworzenie warunków funkcjonowania Internetu Rzeczy.

Innym strategicznym obszarem jest zapewnienie warunków regulacyjnych i transakcyjnych dla realizacji i regionalnego centrum przesyłu i handlu gazem. W projekcie budowa elektrowni jądrowych miałaby się zacząć od 2024 r., kolejne bloki ruszałyby w latach 2033-2043.

Projekt PEP został uzupełniony o strategiczną Ocenę Oddziaływania na Środowisko. Przedstawiono również szereg prognoz dla sektora paliwowo-energetycznego, m.in. projekcje zużycia energii pierwotnej i finalnej w podziale na rodzaj paliwa i sektory, prognozy wytwarzania i mocy zainstalowanej energii elektrycznej oraz cen dla poszczególnych grup odbiorców. Znalazła się tam także ocena realizacji poprzedniej polityki energetycznej państwa.

Uwagi do nowego projektu można zgłaszać do 29 listopada. (PAP)

wkr/ pad/

Zobacz także

  • Logo PGE (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Albert Zawada

    W Bełchatowie trwają badania pod kątem budowy elektrowni jądrowej

  • Uzyskanie przez JA Solar srebrnego wyróżnienia SSI wyrazem znaczącego przełomu w zakresie jej zrównoważonego rozwoju (MediaRoom)

  • Biały Dom (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

    Zjednoczone Emiraty Arabskie zainwestują w USA 1,4 biliona dolarów w ciągu 10 lat

  • Ireneusz Sitarski - wiceprezes zarządu ORLEN

    Fuel Congress 2025: ORLEN jest w stanie dostarczyć każdy rodzaj paliwa

Serwisy ogólnodostępne PAP