O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Minister Kurtyka: pojawiające się w sieci informacje o zagrożeniu radiacyjnym są nieprawdziwe

Pojawiające się w sieci informacje o zagrożeniu radiacyjnym są nieprawdziwe i szkodliwe, nie powtarzajcie ich - zaapelował do internautów w niedzielę na Twitterze minister klimatu Michał Kurtyka. Podkreślił, by w czasie walki z koronawirusem nie odciągać służb od pracy.

Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Apel ma związek z pożarami, jakie miały miejsce wokół Czarnobyla na Ukrainie i rozpowszechnianymi w internecie informacjami na ten temat. Kurtyka zwrócił się do internautów w nagraniu zamieszczonym w niedzielę na Twitterze resortu klimatu.

"Pojawiające się w sieci informacje o zagrożeniu radiacyjnym są nieprawdziwe. Sytuację w Polsce monitoruje 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, blisko 60 różnego rodzaju stacji pomiarowych. Nie wskazują one nic niepokojącego" - zauważył minister.

"Proszę was zatem o niepowtarzanie szkodliwych i nieprawdziwych informacji na ten temat. Państwo polskie walczy dziś z koronawirusem. Nie odciągajmy służb od pracy, korzystajmy ze sprawdzonych źródeł informacji, takich jak strony internetowe Ministerstwa Klimatu czy Państwowej Agencji Atomistyki" - zaapelował szef resortu klimatu.

Pożary w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej wybuchły 4 kwietnia. Po 10 dniach strażakom udało się zwalczyć otwarty ogień. Niektóre odcinki wciąż jednak się tlą.

W środę Państwowa Agencja Atomistyki przestrzegła przed przyjmowaniem preparatów z jodem, bo może być to szkodliwe dla zdrowia. Agencja tłumaczyła, że stosowanie preparatów ze stabilnym jodem zaleca się wyłącznie w przypadku występowania w środowisku wysokich stężeń́ promieniotwórczego jodu-131. Jest to izotop, który stanowi zagrożenie bezpośrednio po awarii elektrowni jądrowej, jednak jego okres połowicznego rozpadu wynosi ok. 8 dni. Oznacza to, że już̇ miesiąc po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu ilość́ promieniotwórczego jodu spadła trzynastokrotnie. Obecnie, 34 lata po katastrofie w Czarnobylu, nie obserwuje się promieniotwórczego jodu-131 uwolnionego w trakcie katastrofy.

W środowisku wokół czarnobylskiej elektrowni jądrowej znajduje się promieniotwórczy cez-137, który ma stosunkowo długi okres półrozpadu, wynoszący 30 lat. Oznacza to, że połowa cezu-137 uwolnionego w trakcie awarii w Czarnobylu już zniknęła, jednak druga połowa wciąż znajduje się w środowisku. Nie obserwujemy jednak zwiększenia mocy dawki promieniowania, która mogłaby świadczyć́ o zwiększeniu ilości promieniotwórczego cezu w powietrzu na obszarze Polski - zapewniała Agencja. (PAP)

autor: Marcin Musiał

Zobacz także

  • Niemiecka flaga powiewa na wietrze nad niemieckim parlamentem Bundestagiem w Berlinie w Niemczech. Fot. EPA/Filip Singer

    "Na USA nie można już polegać". Niemcy chcą nowego, europejskiego parasola nuklearnego

  • Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. Fot. PAP/Albert Zawada

    Rozwój liczebny oraz techniczny wojska i nowe wyzwania tematami odprawy z udziałem prezydenta, szefa MON i dowódców

  • Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, fot. PAP/Marcin Onufryjuk

    "To jest kluczowe dla bezpieczeństwa Polski". Szef MON o wzmocnieniu wojska na Warmii i Mazurach

  • fot. Albert Zawada/PAP

    Chciała sprzedać pieluchy - straciła blisko 140 tys. zł

Serwisy ogólnodostępne PAP