Triumf Agnieszki Radwańskiej w Pekinie

2016-10-09 14:35 aktualizacja: 2018-10-05, 17:35
epa05577797 Agnieszka Radwanska of Poland celebrates with the championship trophy after defeating Johanna Konta of Great Britain in the women's singles final the China Open tennis tournament at the National Tennis Center in Beijing, China, 09 October 2016. EPA/WU HONG  Fot. PAP/EPA
epa05577797 Agnieszka Radwanska of Poland celebrates with the championship trophy after defeating Johanna Konta of Great Britain in the women's singles final the China Open tennis tournament at the National Tennis Center in Beijing, China, 09 October 2016. EPA/WU HONG Fot. PAP/EPA
Rozstawiona z "trójką" Agnieszka Radwańska wygrała z Brytyjką Johanną Kontą 6:4, 6:2 w finale tenisowego turnieju WTA rangi Premier na twardych kortach w Pekinie (pula nagród 5,42 mln dol.). To 20. triumf krakowianki w karierze.

Pojedynek trwał 1 godzinę i 35 minut. Polka zakończyła go asem serwisowym już przy pierwszej piłce meczowej.

Polska tenisistka co prawda przegrała pierwszego gema, ale później wygrała trzy z rzędu. Szóstego gema trzecia rakieta świata wygrała do zera, a w następnym ponownie przełamała rywalkę i objęła prowadzenie 5:2.

Brytyjka skutecznie broniła się przed porażką i udało jej się przełamać rywalkę do 30. Dziewiąty gem to także wygrana Konty, ale w dziesiątym przy prowadzeniu 40:30 trafiła w siatkę. Po chwili po raz drugi popełniła taki sam błąd i Polka wygrała pierwszą piłkę setową.

W drugim secie Brytyjka także objęła prowadzenie 1:0, ale później krakowianka dominowała na korcie, wygrała pięć gemów z rzędu i prowadziła 5:1. Jej rywalka zaczęła popełniać proste błędy, m.in. zepsuła smecz, trafiała w siatkę.

Konta zdołała wygrać jeszcze tylko jednego gema i ostatecznie uległa Radwańskiej w drugim secie 2:6.

Wcześniej obie tenisistki grały ze sobą tylko raz, w tym roku w 1/8 finału w Cincinnati Polka wygrała w trzech setach.

W półfinale Radwańska pokonała Ukrainkę Jelinę Switolinę (16.) 7:6 (7-3), 6:3, a rozstawiona z "11" Konta wyeliminowała Amerykankę Madison Keys (8.) 7:6 (7-1), 4:6, 6:4. Brytyjka po tym turnieju po raz pierwszy w karierze awansowała do czołowej dziesiątki rankingu WTA.

Niedzielny pojedynek był 27. występem Agnieszki Radwańskiej w finale zawodów cyklu. Konta może pochwalić się na razie jednym tytułem, a w decydującym pojedynku zagrała po raz drugi.