O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

KSP: zakończyły się czynności w związku ze znieważeniem warszawskich pomników

Zakończyły się czynności dotyczące obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia warszawskich pomników. Wśród zatrzymanych są dwie kobiety i jeden mężczyzna. Wszyscy usłyszeli już zarzuty - przekazał rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że po wykonaniu czynności osoby zostały zwolnione.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak. Fot. PAP/Rafał Guz
Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak. Fot. PAP/Rafał Guz

Jak poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji zakończyły się policyjnej czynności dotyczące obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia warszawskich pomników, w tym pomnika Chrystusa przy Bazylice Świętego Krzyża.

"Wśród zatrzymanych są dwie kobiety i jeden mężczyzna. Wszyscy usłyszeli już zarzuty" - podkreślił policjant, dodając, że po wykonaniu czynności osoby zostały zwolnione.

Wcześniej nadkomisarz Marczak poinformował PAP, że policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

"Zachęcam wszystkich, do większej rozwagi w komentarzach. Jako policja prowadzimy czynności nie dlatego, że ktoś powiesił flagę, ale dlatego, że obraził tym czynem uczucia religijne i znieważył m.in. pomnik Chrystusa przy Bazylice Świętego Krzyża" - zaznaczył Marczak.

Rzecznik - odpowiadając na zarzuty o to, że zatrzymanie to sprawa polityczna - podkreślił, że "to sprowadzenie całej sprawy tylko do flagi czyni z niej polityczną. Bo nie uwzględnia osób, które tymi czynami zostały urażone".

W ub. tygodniu w nocy z wtorku na środę na warszawskie pomniki nałożono tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią.

"To jest szturm. To tęcza. To atak! Postanowiłyśmy działać. Tak długo, jak będą się bać trzymać Cię za rękę. Tak długo, aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności – ta tęcza. Tak długo, jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie +niestosowna+, tak długo uroczyście przyrzekamy prowokować" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Jeszcze w ub. środę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tymi zdarzeniami.

Jak wcześniej informowała PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie, postępowanie ws. obrazy uczuć religijnych i znieważenia pomników poprzez nałożenie na nie tęczowych flag i masek z symbolem anarchistycznym prokuratura wszczęła w ub. czwartek.

Tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego umocowano m.in. na figurze Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Policja dostała też zgłoszenia o zdarzeniach dotyczących pomników: Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego, Wincentego Witosa oraz Syrenki Warszawskiej. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Areszt za rozbój w zakładzie jubilerskim. Sprzedawczyni była uderzana młotkiem

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

    Nie żyje nożownik postrzelony przez policję w Berlinie

  • Radiowozy Straży Granicznej Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Masowe zatrucie w Centrum Szkolenia Straży Granicznej

  • Plan zdjęciowy filmu "Psy 2. Ostatnia krew". Fot. PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman

    35 lat temu Milicja stała się Policją. Jak wyglądały początki filmów o polskich gliniarzach?

Serwisy ogólnodostępne PAP