Pinkas brał udział w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Tematem było funkcjonowanie szkół przez pierwsze dwa tygodnie roku szkolnego. Zaznaczył, że przed 1 września w kuratoriach oświaty odbyło się 500 spotkań ze służbami sanitarnymi.
"To zaowocowało tym, że istnieje poczucie bezpieczeństwa. Jesteśmy jako inspekcja dostępni dla każdego dyrektora szkoły" – zapewnił. Dodał, że w ciągu półtora miesiąca nastąpi cyfryzacja sanepidu. "Będziemy mieli więcej czasu na odbieranie telefonów" – powiedział.
Szef GIS przypomniał, że służby sanitarne zostały włączone w podejmowanie decyzji o zmianie funkcjonowania szkół w przypadku pojawienia się w nich zakażenia. Przekazał, że od początku roku szkolnego inspekcja sanitarna otrzymała od szkół 646 wniosków o przejście na tryb mieszany (hybrydowy) lub zdalny, z czego w ostatnim tygodniu – 198. Do tej pory sanepid wydał 239 pozytywnych opinii i 331 negatywnych, w tym 36 negatywnych w ostatnim tygodniu.
"Nie ma nadmiernej liczby odwołań czy niepokojów. Inspekcja sanitarna stara się być kompresem na różnego rodzaju problemy generowane przez rodziców, nauczycieli i dyrektorów. Te decyzje są wydawane w sposób racjonalny" – podkreślił Pinkas.
Wskazał, że duża część pozytywnych decyzji wiązała się ze specyfiką szkół, np. w przypadku szkół przy szpitalach, gdzie były wydawane decyzje o nauczania zdalnym.
Mówił też, że według wiedzy inspekcji sanitarnej w szkołach nie ma problemów z dostępem do środków ochrony osobistej i płynu dezynfekującego.(PAP)
autorka: Karolina Mózgowiec