MŚ: Edward Siarka nowym wiceministrem środowiska

2020-10-03 15:37 aktualizacja: 2020-10-03, 19:42
Minister środowiska Michał Woś (L) wręczył akt powołania Edwardowi Siarce (P). Fot. PAP/Ministerstwo Środowiska
Minister środowiska Michał Woś (L) wręczył akt powołania Edwardowi Siarce (P). Fot. PAP/Ministerstwo Środowiska
Poseł Solidarnej Polski Edward Siarka został powołany na stanowisko wiceministra środowiska i pełnomocnika rządu ds. leśnictwa i łowiectwa - podało ministerstwo środowiska w sobotnim komunikacie.

Jak poinformował resort, akt powołania wręczył w sobotę Edwardowi Siarce minister środowiska Michał Woś w obecności Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego i Łowczego Krajowego Pawła Lisiaka.

"Nowy wiceminister będzie odpowiedzialny za leśnictwo i łowiectwo, także w połączonym resorcie środowiska i klimatu, a docelowo w Ministerstwie Rolnictwa i Leśnictwa. Będzie kontynuował politykę ministra Michała Wosia szczególnej ochrony naszego dziedzictwa narodowego jakim są polskie lasy" - napisano w komunikacie.

MŚ przypomniało, że Edward Siarka to poseł od 5 kadencji, wcześniej samorządowiec; członek władz wojewódzkich Ochotniczej Straży Pożarnej; wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS jako przedstawiciel Solidarnej Polski.

"Jego powołanie na stanowisko wiceministra środowiska Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa gwarantuje racjonalną ochronę polskiej przyrody i gospodarowanie jej zasobami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju" - ocenił resort środowiska.

Ministerstwo podało również, że w czasie powołania minister Woś podsumował swoją pracę na urzędzie ministra środowiska. Przypomniano, że w tym czasie przygotowane zostały do realizacji m.in. projekty kilku nowych ustaw zaostrzających ochronę środowiska, w tym nową ustawę o parkach narodowych, o gatunkach obcych czy rozwiązania wspierające walkę o czyste i zdrowe lasy.

Ponadto - jak wskazano - podjęto działania zwiększające świadomość ekologiczną w społeczeństwie, m.in. powołano Młodzieżową Radę Ekologiczną, a także rad naukowych w 17 parkach narodowych. Zostały podjęte również działania związane z przeciwdziałaniem suszy i walką z zagrożeniem pożarowym.

W zakresie geologii zainicjowany został program odwiertów geotermalnych na kwotę 300 mln zł, przyspieszone zostały postępowania koncesyjne, a także zwiększono procedury bezpieczeństwa przeciwdziałające osuwiskom. "Szczególne znaczenie miało usprawnienie działania PGL Lasy Państwowe w czasie epidemii COVID-19 poprzez działania legislacyjne i organizacyjne" - podkreślono w komunikacie. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska