Nasz dialog ma dynamiczny charakter i to już nasze drugie spotkanie w tym roku - zaznaczył Zełenski.
Poinformował, że podczas spotkania omówiono m.in. kwestię wojny w Donbasie na wschodzie Ukrainy. "Cieszę się, że poglądy moje i Pana Dudy w odniesieniu do sprawy zakończenia wojny pokrywają się" - oznajmił. "Bardzo cenię Pana osobistą uwagę, jaką udziela Pan Ukrainie, wyraźne stanowisko co do jej suwerenności i integralności terytorialnej" - dodał Zełenski.
Przed wspólną konferencją prasową odbyło się spotkanie prezydentów w cztery oczy i rozmowy przedstawicieli polskiej i ukraińskiej delegacji pod ich przewodnictwem. Następnie podpisano wspólną deklarację polityczną.
Dziękujemy Polsce za stanowisko w sprawie Nord Stream 2
Dziękujemy Polsce za zajmowane stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2 i monopolu Gazpromu na europejskim rynku - zwrócił się w poniedziałek do prezydenta RP Andrzeja Dudy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie.
"Skoordynowane mają pozostać nasze działania w sferze bezpieczeństwa energetycznego jako ważnego elementu bezpieczeństwa Europy" - oznajmił Zełenski. "Dziękuję prezydentowi i Polsce za stanowcze stanowisko w sprawie Nord Stream 2 i monopolu Gazpromu na europejskim rynku" - oświadczył.
Podziękował też za to, że Polska jest "lokomotywą" w zbliżeniu Ukrainy do UE. "Nasz strategiczny cel to pełnoprawne członkostwo w UE. "Mamy nadzieję, że przewodnictwo Polski w Radzie UE w 2025 roku będzie sprzyjać osiągnięciu tego celu" - podkreślił.
Według niego o stopniu współpracy polsko-ukraińskiej świadczy m.in. utworzenie Trójkąta Lubelskiego.
Możemy wznowić pozytywną dynamikę we współpracy gospodarczej Ukrainy i Polski
Z obiektywnych przyczyn w pierwszym półroczu tempo dwustronnej wymiany handlowej między Ukrainą i Polska spowolniło, jednak dziś możemy wznowić pozytywną dynamikę - oświadczył w poniedziałek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Poinformował, że podczas spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą podpisano "szereg bardzo istotnych dokumentów" i rozmawiano o współpracy gospodarczo-handlowej i inwestycyjnej.
"Taki optymizm dają wielkość polskich inwestycji w gospodarkę Ukrainy, aktywna współpraca między regionami i implementacja istotnych wspólnych projektów" - wskazał.
Podpisane podczas wizyty dokumenty dają perspektywę na znaczne zwiększenie inwestycji w ukraińską gospodarkę, plany na połączenie transportowo-tranzytowego potencjału - wskazał Zełenski.
Wyraził przekonanie, że istotne jest wznowienie regularnej pracy międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej.
Ukraina jest zainteresowana przyłączeniem się do Inicjatywy Trójmorza - oświadczył Zełenski. Ocenił, że inicjatywa ta jest ważna dla Ukrainy i wyraził nadzieję na wsparcie w tej kwestii ze strony polskiego prezydenta, który, jak podkreślił, jest jednym z jej inicjatorów.
Zełenski poinformował też, że podjął decyzję o otwarciu we Wrocławiu ukraińskiego Konsulatu Generalnego. (PAP)