Mazur: wybór posła Mularczyka na wiceszefa KRS to znak zmieniających się czasów

2020-10-16 07:49 aktualizacja: 2020-10-16, 11:59
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Leszek Mazur. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Leszek Mazur. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wybór posła Arkadiusza Mularczyka na wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa to znak zmieniających się czasów związany ze sposobem uksztaltowania Rady przez Sejm - ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący KRS Leszek Mazur.

Poseł Mularczyk (PiS) został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady we wtorek. Został on drugim wiceprzewodniczącym KRS obok sędziego Wiesława Johanna. Na stanowisko to kandydował również sędzia Paweł Styrna, który uzyskał w głosowaniu o jeden głos mniej od parlamentarzysty.

Przewodniczący KRS Leszek Mazur w rozmowie z PAP zaznaczył, że - jak stwierdził już poprzednio - przyjmuje ten wybór z rezerwą. "Natomiast wszystko pokaże czas. Dopiero praktyka wykonywania tej funkcji przez posła pozwoli na formułowanie ocen" - dodał

Jego zdaniem wybór posła Arkadiusza Mularczyka "to znak zmieniających się czasów związany z tym, jak Rada została ukształtowana". "Zostaliśmy wybrani w części sędziowskiej przez Sejm, co było podstawą zarzutów o upolitycznienie. W pewien sposób wystawia nas to na ponowienie tych zarzutów" - powiedział przewodniczący Mazur.

Szef KRS zwrócił przy tym uwagę, że kontrkandydat Mularczyka, sędzia Paweł Styrna jest osobą ze znacznie większym stażem w KRS.

Mularczyk został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady w miejsce sędziego Dariusza Drajewicza, który w lutym zrezygnował z tej funkcji. Za kandydaturą Mularczyka zagłosowało 12 członków KRS, 7 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady kandydował również sędzia Paweł Styrna, który uzyskał 11 głosów.

Wybór posła Mularczyka na wiceprzewodniczącego KRS był krytykowany przez niektórych polityków opozycji i część środowiska prawniczego. "Czynny Polityk PiS - Arkadiusz Mularczyk - został właśnie wiceszefem Krajowej Rady Sądownictwa. Po raz pierwszy w historii tę funkcję powierzono politykowi, a nie sędziemu!!! Czy trzeba więcej dowodów na postępującej upolitycznienie sądownictwa?" - napisała na Twitterze posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Do głównych zadań wiceszefa KRS należy zastępowanie przewodniczącego podczas posiedzeń Rady, przewodniczenie obradom Rady. Wiceprzewodniczący obejmuje także część zadań dotyczących stałego nadzoru nad pracami KRS.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski