Zaczyński: gdy przećwiczymy procedury, szpital na Stadionie Narodowym osiągnie gotowość operacyjną

2020-11-05 10:19 aktualizacja: 2020-11-05, 13:33
 Dr n. med. Artur Zaczyński podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Dr n. med. Artur Zaczyński podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Gdy będziemy mieli przećwiczone wszystkie procedury, osiągniemy gotowość operacyjną - poinformował dr Artur Zaczyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, odpowiedziany za uruchomienie szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowy

Dr Zaczyński pytany był w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, kiedy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym będzie przygotowany na przyjęcie pierwszych pacjentów, czy to może nastąpić w przyszłym tygodniu.

"Myślę, że to może nastąpić nawet wcześniej. Gdy będziemy mieli przetrenowane wszystkie procedury zarówno przyjmowania pacjentów, jak i oddawania do innych szpitali, czyli tak na prawdę pełną gotowość centrum operacyjnego, centrum koordynacyjnego, które zostało stworzone na potrzeby koordynacji pacjentów z koronawirusem na terenie województwa mazowieckiego. Myślę, że ta gotowość operacyjna będzie liczona w dniach" - odpowiedział.

Dr Zaczyński pytany był też, czy dysponuje już pełnym składem personelu medycznego, czy są to ochotnicy, czy osoby skierowane przez wojewodę. Odpowiedział, że wszystkie osoby zgłosiły się wolontarystycznie. "Rodzaj zatrudnienia jest najróżniejszy, jedni wolą umowę ze szpitalem, inni umowę zlecenia" - powiedział. "Mamy zapewniony dostęp do lekarzy przez cały miesiąc, pielęgniarek, ratowników również" - poinformował.

Mówiąc o procedurach, które muszą być przećwiczone przed uruchomieniem szpitala, wskazał na to, że muszą być one znane wszystkim. Jak mówił, wśród przyszłego personelu szpitala są "ludzie zaczerpnięci z zasobów Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA", ale większość osób to osoby spoza Szpitala Klinicznego. Zwrócił też uwagę na to, że jest to całkiem nowy obiekt, który powstał w dwa tygodnie, który wszyscy pracujący w nim muszą dobrze poznać. "Te treningi trwają od piątku, po to, by każdy potrafił się poruszać, żeby nie wszedł w strefę skażoną" - powiedział. "Jeśli wszystkie procedury i check-lista będzie zrobiona w dniu dzisiejszym, to będziemy meldować odpowiednim osobom, w celu uruchomienia" - dodał.

Poinformował, że np. obecnie trwają ćwiczenia przylotów pacjentów śmigłowcami. Podał, że śmigłowce lądują na terenach zapasowych, na zapasowych boiskach Stadionu Narodowego, które są poza jego obrębem. Jak mówił, obliczane jest m.in. to, ile potrzeba tlenu do transportu pacjenta w zależności od jego stanu.

Odniósł się też do pytania o pacjentów, którzy będą trafiać do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. "Szpitale tymczasowe, jak sama nazwa wskazuje, to szpitale pośrednie miedzy szpitalami dla pacjentów wymagających hospitalizacji w standardowych szpitalach, a niemogących ewentualnie odbywać izolacji w warunkach domowych lub izolatoriach" - powiedział. Wskazał m.in. na pacjentów, którzy potrzebują tlenu czy dokończenia antybiotykoterapii. "W zależności od sytuacji w szpitalach, te kryteria do przyjęcia do szpitala tymczasowego będą rozszerzane" - dodał.

W miniony czwartek przeprowadzony został odbiór techniczny wszystkich zamontowanych urządzeń w szpitalu tymczasowym. Podczas konferencji prasowej, która wówczas się odbyła szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że szpital będzie miał docelowo 1,2 tys. łóżek, w tym sto łóżek OIOM-owych. W pierwszym etapie będzie 300 łóżek, w ciągu tygodnia ich liczba zwiększy się do 500. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka