Konkurs #FakeHunter Challenge składał się z czterech konkurencji. Pierwszą było polowanie na fake newsy, drugą - fact checking challenge, kolejną - popraw FakeHuntera, a ostatnią - znajdź prawdziwe źródło informacji. Uczestnicy konkursu mogli przesyłać zgłoszenia we wszystkich czterech konkurencjach. Punkty - przyznawane za głoszenie nieprawdziwej informacji, przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach lub wskazanie źródła pochodzenia fałszywej informacji – sumowały się.
Zgłoszenia do konkursu można było nadsyłać w dniach 13-15 listopada. W zmaganiach mogli wziąć udział użytkownicy internetu posługujący się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. Do rywalizacji przystąpiło ponad 100 osób. Najwięcej zgłoszeń było w kategorii "Polowanie na fake newsy", gdzie chodziło o zgłaszanie materiałów do weryfikacji.
#FakeHunter Challenge było jednym z kluczowych wydarzeń odbywającego się w listopadzie GovTech Festival. Konkurs zorganizowany został przez Polską Agencję Prasową i GovTech, które wspólnie stworzyły serwis fact checkingowy https://fakehunter.pap.pl/.
Portal działa od połowy kwietnia, kiedy użytkownikom sieci udostępniona została specjalna wtyczka do instalowania w przeglądarce, umożliwiająca zgłaszanie potencjalnie fałszywych informacji. Zgłoszone treści są weryfikowane przez ekspertów PAP, a rezultaty tych działań - publikowane na stronie https://fakehunter.pap.pl/. Od wiosny zweryfikowano ponad 1000 zgłoszeń, z czego 600 okazało się być fake newsami.
Na początku lipca uruchomione zostało kolejne narzędzie umożliwiające zgłaszanie informacji do weryfikacji – chatbot na facebookowym profilu #FakeHunter. Za jego pomocą, każdy zainteresowany może w ciągu kilku chwil zweryfikować prawdziwość informacji dotyczących koronawirusa oraz wywołanej przez niego pandemii COVID-19.
Powstanie tych narzędzi to naturalna odpowiedź na infodemię – zjawisko zalewu internetu fałszywymi informacjami towarzyszące wybuchowi pandemii koronawirusa. O wystąpieniu tego zjawiska informowali przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia już w marcu. Przez kolejne miesiące przybierało ono na sile.
"Wyszliśmy z założenia, że trzeba temu przeciwdziałać" – podkreślił prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz.
Od połowy października dostępna jest również aplikacja #FakeHunter Polskiej Agencji Prasowej (PAP) działająca w systemie Android i iOS. Dzięki niej potencjalnie fałszywe informacje będą mogli zgłaszać nie tylko użytkownicy komputerów, ale także urządzeń mobilnych.
Początkowo projekt skupiał się na informacjach związanych z pandemią koronawirusa. Na początku lipca w serwisie, w dziale ze zweryfikowanymi informacjami pojawiła się zakładka Finanse, Nauka i Zdrowie oraz kolejny dział - Telekomunikacja.(PAP)