21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Minister rodziny podkreśliła, że dzień ten jest doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności za codzienny wysiłek i trud pracowników socjalnych.
"Praca z drugim człowiekiem, praca dla drugiego człowieka, to wielki trud, wyzwanie, ale też satysfakcja, gdy uda się pomóc i odmienić czyjeś życie na lepsze. Pracownicy socjalni obcują i zmagają się na co dzień z ludzkimi dramatami – ubóstwem, chorobami, samotnością i odrzuceniem. Pochylają się nad biedą i nieszczęściem ludzi zepchniętych przez życie na jego margines" – wskazała Maląg.
Podkreśliła, że praca w takich okolicznościach wymaga – oprócz profesjonalizmu – odporności psychicznej i ogromnej wrażliwości na krzywdę i słabość drugiego człowieka.
Zwróciła uwagę, że pandemia, z którą zmagamy się od wielu miesięcy, zrodziła nowe wyzwania, również przed pracownikami socjalnymi.
"W czasach, kiedy wszyscy czujemy się niepewnie, towarzyszy nam wiele lęków i obaw o zdrowie nasze oraz naszych bliskich, praca pracowników socjalnych powinna być jeszcze bardziej doceniana" – powiedziała Maląg.
Minister podziękowała osobom, które znalazły się "na pierwszej linii frontu walki z pandemią", czyli pracownikom domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej niosącym wsparcie osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami.
Według danych resortu rodziny w DPS-ach, OPS-ach i w powiatowych centrach pomocy rodzinie zatrudnienie znajduje łącznie 22 555 pracowników socjalnych.
Resort rodziny przygotował projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. Część rozwiązań dotyczy pracowników socjalnych.
MRiPS proponuje m.in. zwiększenie z 250 zł do 400 zł dodatku do wynagrodzenia pracownika socjalnego zatrudnionego w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej za świadczenie pracy socjalnej w środowisku lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki. Dodatek będzie przysługiwał za przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego lub pracę socjalną, a nie jak dotychczas, kiedy to obie te czynności musiały zostać wykonywane łącznie.
Inne zmiany to m.in. ustalenie ścieżki awansu zawodowego dla pracowników socjalnych, wprowadzenie okresowej oceny oraz obowiązku awansowania w przypadku dwóch pozytywnych następujących po sobie okresowych ocen, gdy pracownik będzie spełniać wymogi dotyczące stażu pracy i kwalifikacji. Zmniejszono też okres pracy pracowników socjalnych, od którego uzależniony jest dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni, z 5 lat do 3 lat.(PAP)
Autorka: Karolina Kropiwec