Na piątek na godz. 9.30 zapowiedziano konferencję prasową z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz doradcy premiera ds. Covid-19 prof. Andrzeja Horbana.
Dworczyk powiedział w radiu w RMF FM, że od piątku będą mogły zgłaszać się podmioty chcące stworzyć punkty szczepień na koronawirusa. Podkreślił, że rząd zakłada, że taki punkt powstanie w każdej gminie w Polsce, a łącznie w naszym kraju powstanie ich około 8 tysięcy.
Powtórzył również, że szczepienia na koronawirusa będą bezpłatne i nieobowiązkowe. Poinformował też, że 15 grudnia rząd rozpocznie kampanię informacyjną dotyczącą szczepień. Według szefa KPRM, ma zostać uruchomiona specjalna infolinia oraz strona internetowa z informacjami na temat szczepionek i procedury szczepień.
Dworczyk pytany, kiedy rozpoczną się szczepienia w Polsce, odparł: "Na przełomie grudnia i stycznia szczepionki powinny uzyskać certyfikaty europejskie, powinny zostać dopuszczone do szczepień, w związku z tym akcja szczepień rozpocznie się w drugiej połowie stycznia, kiedy zostaną te szczepionki przekazane do poszczególnych krajów unijnych".
Zaznaczył jednocześnie, że "cały transport, logistyka będą prowadzone równolegle do wszystkich krajów, które są w tym unijnym mechanizmie pozyskiwania szczepionek".
W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował , że rząd zamówił już 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 . Jak zapewnił, szczepienia będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Szczepienia - zgodnie z informacjami przedstawionymi przez szefa rządu - mają być prowadzone najpierw wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia.(PAP)
Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka