O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Według brytyjskiego regulatora leków, osoby z alergiami nie powinny przyjmować szczepionki na koronawirusa

Osoby, u których w przeszłości wystąpiły silne reakcje alergiczne, nie powinny przyjmować szczepionki przeciw Coviv-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech - ostrzegł w środę brytyjski regulator leków.

Szczepionka na Covid-19. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Szczepionka na Covid-19. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Ostrzeżenie zostało wydane po tym, jak we wtorek u dwóch pracowników publicznej służby zdrowia wystąpiły reakcje alergiczne po przyjęciu szczepionki. Jak wyjaśniła agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA, dotyczy ono osób, które miały reakcje alergiczne na leki, żywność lub szczepionki.

Dwoje pracowników służby zdrowia, u których wystąpiła reakcja alergiczna, poddało się leczeniu i czuje się dobrze. Jak się podejrzewa, wystąpiła u nich reakcja anafilaktoidalna - znacznie łagodniejsza niż anafilaksja - która zwykle wiąże się z wysypką na skórze, dusznościami, a czasem spadkiem ciśnienia krwi. Takie reakcje są rzadko spotykane, ale zdarzają się w przypadku innych szczepionek, w tym corocznego szczepienia przeciwko grypie. Obie osoby miały w przeszłości poważne alergie i noszą przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną.

"Jak to często bywa w przypadku nowych szczepionek, po tym, jak dwie osoby mające w przeszłości znaczące reakcje alergiczne zareagowały negatywnie, MHRA zapobiegawczo zaleciła, żeby osoby, u których występują znaczące reakcje alergiczne nie przyjmowały tego szczepienia" - powiedział prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS w Anglii, dodając, że obie osoby wracają do zdrowia.

June Raine, szefowa MHRA, agencji, która dopuściła szczepionkę Pfizera i BioNTech do użycia, powiedziała, że teraz, gdy "mamy już takie doświadczenie", był to jedyny słuszny krok.

Podobnych reakcji nie zaobserwowano w badaniach klinicznych, podczas których ponad 20 000 osób zostało zaszczepionych, chociaż osoby z historią reakcji alergicznych nie były rekrutowane do testów.

We wtorek Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie rozpoczęła szczepienia przy użyciu szczepionki stworzonej przez Pfizera i BioNTech.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Infografika PAP/Maria Samczuk

Zobacz także

  • Brytyjski król Karol III. Fot. PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI / POOL

    Król Karol trafił do szpitala. Spotkania przełożone

  • Lotnisko Heathrow Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

    Ile będą trwały zakłócenia na lotnisku Heathrow? Ekspert ds. lotnictwa ocenia

  • Keir Starmer. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

    Starmer: plan zawieszenia broni i gwarancji dla Ukrainy nabiera kształtów

  • Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Daniel Gnap

    Sikorski w Londynie: stosunki polsko-brytyjskie kwitną

Serwisy ogólnodostępne PAP