Jak zapisano w komunikacie, dowody osobiste ważne są przez 10 lat, więc 1 546 700 Polaków w przyszłym roku powinno wymienić swój dokument tożsamości. Jednocześnie KPRM zwróciła uwagę, że wniosek w tej sprawie najłatwiej jest złożyć online.
"Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie" – poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski, cytowany w komunikacie. Profil zaufany, czyli bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internetowych serwisach administracji.
Komunikat zwraca uwagę, że nie każde zdjęcie nadaje się do dowodu, a odpowiednie wymagania zawarte są w instrukcji. Składając podanie o dowód, należy wejść na portal GOV.pl i profilem zaufanym zalogować się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, należy wybrać e-usługę Uzyskaj dowód osobisty.
Potwierdzenie złożenia wniosku o dowód przysyłane jest na skrzynkę na Mój GOV i na e-mail podany we wniosku. Wydanie nowego dowodu nic nie kosztuje i jest on gotowy po maksymalnie 30 dniach od złożenia wniosku.
"Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów" – wskazał minister Marek Zagórski.
Jak wyjaśnił komunikat KPRM, zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.
Jak podano, w sierpniu wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. Chodzi o to, że od sierpnia 2021 r. w warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu powróci również podpis jego właściciela.
Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.
Zmiany te nie spowodują konieczności wymiany dowodów. Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych. (PAP)
autor: Małgorzata Werner-Woś