"Gdyby na terenie Nadleśnictwa Giżycko policzyć wszystkie sarny to okazałoby się, że żyje ich tutaj około 2000 sztuk. Prawdziwą sensacją jest zaobserwowanie wśród nich jednej koloru białego. W naszym kraju taki nietypowy osobnik rodzi się raz na kilka lat, a samo odnalezienie takiej sarny jest nie lada sztuką" - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
Jest to drugi taki przypadek w mazurskich lasach na przestrzeni dziesięciu lat. Ostatnia obserwacja białej sarny w 2011 roku w okolicach miejscowości Sterławki Wielkie wywołała prawdziwe poruszenie. Wszyscy chcieli wszak sfotografować albinoskę. Tym razem Lasy Państwowe zdecydowały się więc zachować wiadomość o dokładnym miejscu obserwacji dla siebie. Podano jedynie ogólną informację, że zwierzę widziane było na terenie liczącego ponad 25 tys. ha Nadleśnictwa Giżycko.
Albinizm to rzadka cecha występująca u wszystkich kręgowców. Objawami charakterystycznymi bielactwa są zmiany ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które również mogą przybrać kolor biały. Albinizm powstaje za sprawą dziedziczonych genów odpowiedzialnych za niewytwarzanie enzymu tworzącego melaninę, pigmentu niezbędnego do ciemnego ubarwienia - czytamy na portalu. (PAP)