Wielka Brytania. Ponad 700 ciężarówek już opuściło Dover. Na wyjazd nadal czeka blisko 5000

2020-12-25 14:56 aktualizacja: 2020-12-27, 06:15
Fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES
Fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES
Ponad 700 ciężarówek albo już przekroczyło kanał La Manche, albo zostało odprawionych do przejazdu od czasu, gdy Francja otworzyła w środę granicę, ale na wyjazd z Wielkiej Brytanii wciąż czeka ok. 5000 - podała w piątek w południe stacja BBC.

Ponad 700 ciężarówek albo już przekroczyło kanał La Manche, albo zostało odprawionych do przejazdu od czasu, gdy Francja otworzyła w środę granicę, ale na wyjazd z Wielkiej Brytanii wciąż czeka ok. 5000 - podała w piątek w południe stacja BBC.

To oznacza, że do hrabstwa Kent dotarła duża liczba kolejnych ciężarówek, bo w czwartek liczbę czekających w kolejkach szacowano na 4000. Największą grupę wśród oczekujących stanowią Polacy. Warunkiem wyjazdu jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Do Wielkiej Brytanii przyleciało 60 wojskowych medyków z Polski

W ich przeprowadzaniu i rozładowaniu kolejek pomagają żołnierze. W piątek brytyjskie ministerstwo obrony podało, że do 320 wojskowych już obecnych w Kent dołączy kolejnych 800. W piątek wczesnym popołudniem do Wielkiej Brytanii przyleciało 60 wojskowych medyków z Polski, w tym 30 z członków Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy również będą pomagać w przeprowadzaniu testów.

Zmienią oni 37 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z CSK MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb, którzy przez całą noc z czwartku na piątek wykonywali testy i są już w drodze do Polski. Jak informował PAP konsul RP w Londynie Mateusz Stąsiek, wykonali oni 1260 testów.

Jak poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, do Wielkiej Brytanii wysłano z Polski 15 tys. testów. "My płacimy za testy, pochodzą one z Agencji Rezerw Materiałowych" - wyjaśnił.

Testy na obecność koronawirusa wykonywane są w Dover, na nieużywanym lotnisku Manston oraz na prowadzącej do Dover drodze M20. Negatywny wynik testu jest warunkiem wjazdu do Francji.

MSZ: kierowcy mogą liczyć na pomoc polskich konsulów

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło w piątek, że "nasi konsulowie we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech asystują naszym kierowcom w bezpiecznym powrocie do domu i wskazują czynne trasy przejazdowe". Przypomniało, że polscy konsulowie w Wielkiej Brytanii działają wspólnie z medykami oraz teytorialsami.

MSZ poinformował również na Twitterze, że w piątek ponownie zebrał się zespół zarządzania kryzysowego z wiceministrami resortu spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem i Marcinem Przydaczem. Spotkanie dotyczyło polskich kierowców oczekujących w Wielkiej Brytanii na przekroczenie granicy. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Niedziński, Szymon Zdziebłowski