O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

MRPiT: szacowana stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 6,2 procent

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2020 r. 6,2 proc., o 0,1 pkt proc. więcej niż w listopadzie - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zaznaczyło, że analogiczny wzrost w grudniu notowano w latach 2017-2019.

Urząd Pracy fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Urząd Pracy fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Od czerwca do listopada 2020 r. stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymywała się na niezmienionym poziomie 6,1 proc. W grudniu, według szacunków MRPiT, wskaźnik (na podstawie liczby pracujących z końca listopada 2020 r.) wzrósł do 6,2 proc.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu grudnia 2020 r. wyniosła 1,046 mln osób. W porównaniu do końca listopada 2020 r. wzrosła o 21,1 tys. osób, czyli o 2,1 proc. W analogicznym okresie 2019 r. poziom bezrobocia rejestrowanego zwiększył się o 16,7 tys. osób, tj. o 2,0 proc.

Resort rozwoju podkreślił w komunikacie, że wzrost bezrobocia w grudniu jest zjawiskiem typowym dla końca roku i obserwowanym również w ubiegłych latach.

"Co ważne, w żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc., choć był silnie zróżnicowany terytorialnie. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w woj. wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,1 proc.)" - przekazało MRPiT.

Jak wskazało, wzrost stopy bezrobocia w grudniu 2020 r. w porównaniu do stanu z końca listopada 2020 r. wystąpił w 14 województwach, z czego w 6 województwach był to wzrost o 0,1 pkt proc., a w 8 województwach o 0,2 pkt proc. W województwie małopolskim i wielkopolskim wskaźnik pozostał na tym samym poziomie, jak w końcu listopada 2020 r. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec
PAP/Adam Ziemienowicz

Zobacz także

  • Poszukiwania pracy Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Stopa bezrobocia w Polsce najniższa w UE. Eurostat podał dane

  • Urząd Pracy Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Bezrobocie w grudniu. PIE podał dane

  • Urząd Pracy Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Resort pracy podał dane. Liczba bezrobotnych najniższa od 1990 r.

  • Zniszczenia w lokalu po powodzi Fot. PAP/Sławek Pabian

    Konfederacja Lewiatan: powódź może przyczynić się do wzrostu bezrobocia

Serwisy ogólnodostępne PAP