Około 27 tysięcy testów w punktach pobrań, w których pracowali Polacy

2021-01-24 21:05 aktualizacja: 2021-01-25, 08:03
Polscy lekarze podczas wykonywania testów wymazowych na obecność wirusa SARS-CoV-2 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Bratysławie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Polscy lekarze podczas wykonywania testów wymazowych na obecność wirusa SARS-CoV-2 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Bratysławie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Około 27 tysięcy testów wykonano w punktach pobrań w Bratysławie, których przez weekend pracowali medycy z Polski – poinformował w niedzielę zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA dr Artur Zaczyński, który nadzorował pracę Polaków na Słowacji.

W niedzielę wieczorem polscy medycy zakończyli swą misję w ramach pomocy Słowakom w testach na koronawirusa. W Bratysławie w kilkudziesięciu punktach wraz z miejscowymi lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi przez dwa dni pobierali wymazy do testów antygenowych.

W weekend, w punktach pobierania wymazów, w których ze Słowakami pracowali polscy medycy, wykonano ponad niemal 27 tys. testów. Z tego ponad 250 było dodatnich, czyli świadczących o tym, że pacjent jest zainfekowany koronawirusem.

Polskich medyków pożegnał w niedzielę wieczorem ambasador Polski na Słowacji Krzysztof Strzałka. Podziękował lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym za zaangażowanie. "Takiej promocji naszego kraju nie mieliśmy na Słowacji od kilkudziesięciu lat" – powiedział Strzałka. Dodał, że Słowacy bardzo wysoko ocenili pracę i postawę polskich medyków.

Przewodniczący parlamentarnej grupy przyjaźni słowacko-polskiej poseł Michal Sipos podkreślił wkład polskiej ekipy w realizację narodowego testu Słowaków

Przewodniczący parlamentarnej grupy przyjaźni słowacko-polskiej poseł Michal Sipos wyraził podziękowania w imieniu władz Republiki Słowacji. Podkreślił wkład polskiej ekipy w realizację narodowego testu Słowaków.

W piątek po południu rządowym samolotem przyleciało 67 medyków z Warszawy i Łodzi. Grupa 67 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych jest częścią polskiej ekipy liczącej ok. 200 wolontariuszy, którzy w odpowiedzi na apel rządu Słowackiego przybyli z pomocą medyczną.

Testy przesiewowe Słowaków rozpoczęły się w poniedziałek, 18 stycznia i potrwają do 27 stycznia. Mają być przeprowadzane tam, gdzie występują największe ogniska choroby m.in. w Bratysławie i pasie przygranicznym z Polską. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

mst/