O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szefowa Komisji Europejskiej domaga się od firm farmaceutycznych wywiązywania z podjętych zobowiązań

W swym wtorkowym wystąpieniu na odbywającym się w formacie on-line tegorocznym Światowym Forum Gospodarczym (WEF) w Davos przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała koncerny farmaceutyczne, by honorowały swe zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Fot. PAP/EPA / OLIVIER HOSLET
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Fot. PAP/EPA / OLIVIER HOSLET

"Unia Europejska i inni wsparli pieniędzmi budowę potencjału badawczego oraz potencjału produkcyjnego. Europa zainwestowała miliardy, pomagając w opracowaniu pierwszych w świecie szczepionek przeciwko COVID-19, w stworzeniu prawdziwego globalnego wspólnego dobra. A teraz spółki muszą zająć się dostawami. Muszą zrealizować swe zobowiązania. To dlatego uruchomiliśmy mechanizm przejrzystości eksportu szczepionek. Europa jest zdecydowana wnosić swój wkład. Ma to jednak również aspekty biznesowe" - wskazała von der Leyen.

"Także jeśli chodzi o zakupy, postanowiliśmy pracować wspólnie. Ponieważ w naszym świecie globalnych łańcuchów dostaw zdrowie naszych obywateli jest równie ważne, jak gospodarcza odnowa" - dodała szefowa KE.

Więcej

Szef KPRM Michał Dworczyk (P) i minister zdrowia Adam Niedzielski (L) podczas konferencji prasowej przed KPRM w Warszawie, po rozmowach przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych z premierem Mateuszem Morawieckim nt. programu szczepień. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Michał Dworczyk: wszyscy poza Konfederacją mamy wspólny cel. To zaszczepienie jak największej części populacji

Jak zaznaczyła, kierując się tymi samymi motywami UE wraz ze 186 państwami dostarczy w ramach prywatno-publicznego sojuszu na rzecz szczepienia COVAX miliony dawek szczepionek krajom uboższym. "Podstawowa kwestia jest taka, że tylko pracując wspólnie - ponad granicami i ponad sektorami - możemy sprostać naszym globalnym wyzwaniom. Żadna prywatna spółka lub władza państwowa nie jest w stanie dokonać tego sama" - podkreśliła von der Leyen. Jako partnerów UE w sojuszu szczepionkowym wymieniła WEF, Fundację Gatesów i organizację Global Citizen.

W jej opinii "tylko duch współpracy może pomóc nam w uporaniu się z wyzwaniami. Pandemia ujawniła ograniczenia niektórych naszych starych metod pracy. Ale jednocześnie stworzyła nowe, i to w rekordowym czasie. Weźmy na przykład szczepionkę, która miejmy nadzieję ochroni nas wszystkich przed COVID-19. To co zabiera zwykle od 5 do 10 lat, zostało dokonane w ciągu 10 miesięcy. Dlatego, że świat  zjednoczył swe zasoby, naukowcy dzielili się swym dorobkiem i różni producenci pracowali razem". 

W ub. tygodniu dostawy szczepionek do krajów UE ograniczyły firmy Pfizer/BioNtech, a w tym spółka AstraZeneca podała, że należy spodziewać się ograniczeń w dostawach jej szczepionki w najbliższych tygodniach. (PAP)

liv/

Zobacz także

  • W Vanimo na północy Papui-Nowej Gwinei, liczącym około 11 tys. mieszkańców, znajduje się jedna z najodleglejszych wspólnot katolickich w tym kraju i na świecie. Fot. PAP/EPA/	ALESSANDRO DI MEO

    Papież odwiedził jeden z najdalszych terenów misyjnych na świecie

  • Marcelina Szumer-Brysz. Fot. mat. pras.

    Marcelina Szumer-Brysz dla PAP: Turcja to kraj kontrastów, zawieszony między światami [WYWIAD]

  • Zgodnie z najnowszymi prognozami Banku, światowa gospodarka urośnie w 2023 r. o 2,3 proc. Fot. JUSTIN LANE/JUSTIN LANE

    Goldman Sachs podnosi prognozy wzrostu światowego PKB

  • Cmentarz w Bombaju. Fot. PAP/ EPA/DIVYAKANT SOLANKI

    Polskie groby na świecie. Rodacy są pochowaniu w Indiach, Kazachstanie, czy Tanzanii

Serwisy ogólnodostępne PAP