"Polska w sumie zamówiła 87 mln dawek szczepionek" - powiedziała Pochrzęst-Motyczyńska.
Dodała także, że Polska zamówiła dawki szczepionek z puli dawek dodatkowych Pfizer/BioNTech w ramach zamówienia z 29 grudnia 2020 r. (z puli dawek dodatkowych 100 mln), jak i w ramach drugiej umowy z firmą Pfizer/BioNtech, której zawarcie Komisja Europejska ogłosiła 6 stycznia 2021 r. W ramach obu tych zamówień Polska kupi dodatkowo ponad 25 mln dawek, które, zgodnie z zobowiązaniami producenta, będą dostarczane w II i III kwartale 2021 roku. Każda z umów zawarta jest w formule 200 mln plus 100 mln dawek.
Równocześnie wyjaśniła, że na 87 mln szczepionek składa się po pierwsze pula 62 mln szczepionek z pięciu firm: Astra Zeneca, CureVac, Johnson&Johnson, Moderna oraz Pfizer/ BioNTech (pierwsza umowa na 16 mln dawek z puli 200 mln). Ujęto ją w Narodowym Programie Szczepień przyjętym przez rząd w grudniu 2020 roku.
Pochrzęst-Motyczyńska zaznaczyła, że decyzja dotycząca zamówienia dodatkowych 25 mln dawek opierała się nie tylko na ogólnej liczbie możliwych do zakontraktowania dawek, ale także na terminach dostaw, które producenci zadeklarowali jako możliwe do realizacji. Przypomniała, że wolumen każdej umowy jest dzielony na kwartały.
"Warto podkreślić, że druga umowa z Pfizer/BioNtech (KE ogłosiła zawarcie tej umowy 6 stycznia 2021 r.) obejmuje dwie pule (pierwsza - 200 mln plus druga - 100 mln)" - powiedziała.
Pierwsza pula ma być dostarczana w II i III kwartale 2021 i do tej puli z racji terminów dostaw Polska przystąpiła. Natomiast druga pula ma być dostarczana na przełomie 2021 i 2022 r. i z racji późnego terminu dostawy Polska nie przystąpiła do podziału tej puli.
W ramach wspólnego mechanizmu zakupu szczepień, w których uczestniczy Polska pula dawek szczepionek dzielona jest w zależności od udziału ludności danego kraju w populacji UE. Polacy stanowią około 8,5 proc. wszystkich mieszkańców UE.(PAP)
Autorka: Klaudia Torchała
lp/