Kanadyjskie prognozy dla brytyjskiego wariantu koronawirusa

2021-01-29 18:01 aktualizacja: 2021-01-29, 18:12
Badacz w laboratorium  Fot. PAP/ EPA / David Fernandez
Badacz w laboratorium Fot. PAP/ EPA / David Fernandez
Brytyjski wariant SARS-CoV-2 jest znacznie bardziej zaraźliwy i w Kanadzie, przy stosowanej obecnie ochronie, szybko może dojść do "eksplozji" zakażeń - ostrzegają eksperci z Simon Fraser University. Opracowali oni symulację tego, co stanie się, jeśli wspomniany wariant zacznie szerzyć się w tym państwie.

Koronawirus może szybko wymknąć się spod kontroli, jeśli zacznie się rozprzestrzeniać jego nowa, roznosząca się już m.in. w Wielkiej Brytanii postać - ostrzegają specjaliści z kanadyjskiego Simon Fraser University.

Zwracają jednocześnie uwagę na wcześniejsze badanie, według którego ten wariant wirusa jest od 40 do 80 proc. bardziej zaraźliwy. Zdaniem badaczy to gorsze niż wyższa śmiertelność, ponieważ zachorować może dużo więcej osób.

Naukowcy zwracają uwagę, że np. w Kanadzie, w dużej mierze dzisiejsze warianty SARS-CoV-2 udaje się kontrolować z pomocą takich narzędzi jak dystans społeczny i inne obostrzenia. Jednak zmutowany wirus, który rozprzestrzenia się o 40 proc. szybciej, najprawdopodobniej wymknie się spod kontroli przy obecnych metodach zapobiegawczych. 

Swoje wnioski badacze wyciągnęli na podstawie stworzonego modelu. Uwzględnia on różnorodne czynniki wpływające na rozwój epidemii, choć siłą rzeczy zawiera też sporo uproszczeń

Model pokazał, że jeśli nowy wariant zadomowi się np. w Kanadzie, to przy stosowanej obecnie ochronie już w marcu może dojść do "eksplozji" zakażeń. Przez pierwsze 6 tygodni wirus nie powinien być szczególnie widoczny, ale potem może nastąpić gwałtowny wzrost zachorowań, których liczba ma podwajać się co 1-2 tygodnie. Niedawno np. w prowincji Ontario notowano podwajanie liczby zakażeń starszym wariantem SARS-CoV-2 co 30-40 dni.

Naukowcy mają kilka sugestii, jak się bronić przed potencjalnie trudną do opanowania sytuacją. Po pierwsze należy zapobiegać przedostaniu się nowego koronawirusa do kraju z pomocą regulacji podróży i poddawania podróżnych kwarantannie - uważają badacze. Inny krok to ulepszenie systemu wykrywania różnych wariantów wirusa.

Jeśli obecne szczepionki będą przed nim chronić (a prawdopodobnie będą), zdaniem naukowców z Simon Fraser University należy zaszczepić kierowców ciężarówek przekraczających granicę z USA. Należy też rozważyć ograniczenie podróży wewnątrz kraju i testowanie podróżnych.

Kilka przypadków nowego wariantu koronawirusa już w Kanadzie wykryto. Autorzy modelu mają jednak nadzieję, że nie doszło jeszcze do jego rozprzestrzeniania się w społeczeństwie. 

Szczepienia z czasem mają ograniczyć epidemię, ale jak podkreślają naukowcy, nie wpłyną istotnie na zagrożenie w czasie kolejnych 6-8 tygodni, po których to może dojść do gwałtownego wzrostu zachorowań.

Więcej informacji na stronie:
https://www.sfu.ca/magpie/blog/high-transmission-variant-modelling.html (PAP)

io/