O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rząd zapowiada zmiany w onkologii. Koordynator leczenia dla każdego pacjenta

Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski, do końca marca ma być przygotowany projekt ustawy w sprawie sieci onkologicznej. Każdy pacjent onkologiczny ma mieć swojego koordynatora, który przeprowadzi go przez proces diagnostyki, leczenia i rehabilitację ponowotworową.

Premier Mateusz Morawiecki (P) i minister zdrowia Adam Niedzielski (L). Fot. PAP/Piotr Nowak
Premier Mateusz Morawiecki (P) i minister zdrowia Adam Niedzielski (L). Fot. PAP/Piotr Nowak

W Światowym Dniu Walki z Rakiem szef rządu podkreślał, że na choroby nowotworowe zabierają ponad 100 tys. Polaków co roku.

Premier na konferencji prasowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach poinformował, że w czwartek odbył rozmowy ze specjalistami w kontekście różnych obszarów działania onkologii. "Krajowa Sieć Onkologiczna ma zdecydowanie poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiem i to na wszystkich etapach" - zapewniał Morawiecki.

"Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii, bo to jest dla państwa polskiego absolutny priorytet" - dodał szef rządu. 

Morawiecki: będziemy dalej kierowali dodatkowe środki na walkę z rakiem 

Premier wskazał, że rozmowy dotyczyły też sprawy Krajowej Sieci Onkologicznej, która - jak mówił - ma pozwolić na wymianę doświadczeń oraz na dbanie i nadzór nad jakością procesu leczenia. "Niezależnie od tego stanu epidemii również cała służba zdrowia, która działa w pozostałych obszarach stale podlega zmianom, które mają zapewnić lepszy dostęp do specjalistów, widoczną poprawę tego dostępu do specjalistów, także wykorzystanie wszelkich technik i procedur cyfrowych" - mówił premier.

Zaznaczył, że "patrzenie na leczenie z pespektywy pacjenta to to, czego wszyscy oczekują". Wskazał, że właśnie "perspektywa pacjenta jak klamra spina wszystkie zmiany", jakie rząd wprowadza. "Nie są to zmiany dla lekarzy, nie są to zmiany dla szpitali, to są zmiany dla ludzi, dla was, dla pacjentów, po to, by jak najmniej ludzi na tę straszną chorobę odchodziło i byśmy mogli stosować możliwie najlepsze, na światowym poziomie metody skutecznego leczenia w procesach leczenia nowotworów" - podkreślił premier. 

Do końca marca projekt ustawy w sprawie sieci onkologicznej

"Podjęliśmy decyzję o tym, żeby pilotaż przekuć w rozwiązanie systemowe. Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, który ten pilotaż przekuje już na rozwiązanie systemowe" - oświadczył Niedzielski.

Jak zaznaczył, ustawa wejdzie w życie z 1 stycznia 2022 r. tak, by ośrodki włączone do sieci "mogły się przygotować na bycie i spełnianie standardów". "Bo do tej sieci nie może trafić byle kto, mówiąc kolokwialnie, muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe" - powiedział Niedzielski. Podkreślił, że "te wskaźniki, te mierniki (...) będą podstawą kwalifikacji do sieci onkologicznej na różnych poziomach"; jak podkreślił, będą tutaj obowiązywały trzy poziomy referencyjności.

Więcej

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak wygląda wskaźnik umieralności na nowotwory w Europie?

Minister akcentował również, że realizowana obecnie pilotażowo Krajowa Sieć Onkologiczna to "uspójnienie wysiłku lekarzy, możliwość wymiany informacji i danych, możliwość większych konsultacji, a przede wszystkim możliwość standaryzacji leczenia w oparciu o najnowsze osiągnięcia i wiedzę". 

Każdy pacjent, który ma diagnozę nowotworową będzie konsultowany nie tylko z poziomu jednego ośrodka, ale pojawia się ośrodek referencyjny. Ośrodki takie, jak wyjaśniał, powstaną w każdym województwie biorąc na siebie ciężar koordynacji. "Ta koordynacja to m.in. wystandaryzowana ścieżka pacjenta (…), ale także to, że przy konsyliach będzie pojawiał się nie tylko lekarz z lokalnego szpitala czy mniejszego ośrodka onkologicznego, ale także przedstawiciel ośrodka koordynacyjnego" - mówił Niedzielski. 

„Zdecydowaliśmy, że każdy pacjent (…) będzie miał swojego koordynatora leczenia.  Koordynator przeprowadzi pacjenta przez proces diagnostyki, przez konsylium, przez proces terapeutyczny, i co bardzo ważne, również przez rehabilitację ponowotworową bo zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego” – podał szef MZ. Jeden koordynator w ośrodku – jak wyjaśnił – będzie miał maksimum 40 pacjentów, tak by mógł poświęcić każdemu wystarczają ilość czasu. 

Apel do pacjentów, by zgłaszali się na badania profilaktyczne 

Premier i minister zdrowia przekonywali, że ośrodki onkologiczne nie zamknęły się na pacjentów, w leczeniu nowotworów, tylko raczej pacjenci mieli pewne obawy przed kontaktem z systemem opieki zdrowotnej", bo czuli się zagrożeni zakażeniem koronawirusem. "To ryzyko jest teraz realnie redukowane poprzez Narodowy Program Szczepień" - zapewnił szef MZ.

Podkreślił, że w leczeniu onkologicznym nie mamy limitów, wszystkie świadczenia są opłacane w pełni przez NFZ. "Mamy bezlimitowość, mamy bezpieczne szpitale czy ośrodki onkologiczne, dlatego apelujemy do pacjentów, żeby wracali do leczenia i profilaktyki" - mówił Niedzielski.

Więcej

Komisarz UE do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Fot. PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD

Pandemia koronawirusa uderzyła w chorych na raka

Przedstawiciele rządu byli pytani o zgłaszanie się wyraźnie mniejszej liczby pacjentów z podejrzeniem raka do lekarzy. Niedzielski podkreślił, że najważniejsze jest zdiagnozowanie nowotworu w jak najwcześniejszej fazie, co daje większe szanse na wyleczenie i zastosowanie skutecznej terapii. "Tutaj najważniejszym działaniem jest wyszczepienie personelu medycznego, to jest odpowiedź na pewnego rodzaj lęk, który diagnozowaliśmy wśród pacjentów" - powiedział. 

Morawiecki mówił, że w 2020 r. liczba zabiegów w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie była na bardzo podobnym poziomie jak w 2019 r. Przekonywał, że niektórzy pacjenci niepotrzebnie wstrzymują się z wizytą u lekarza. "Zachęcamy raz jeszcze, żeby korzystać z tych procedur, z dostępności - która jest poprawiona, jest znaczącą większa niż w przeszłości - dla zdrowia wszystkich państwa" - zwracał się bezpośrednio do pacjentów premier.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź podkreślił natomiast, że wstrzymywanie się przez pacjentów z badaniami jest wielkim dramatem dla służby zdrowia. "Wszystkie nasze ośrodki onkologiczne w Polsce stoją otworem, jesteśmy przygotowani do realizacji badań profilaktycznych. Jesteśmy bezpieczni, przestrzegamy wszystkich procedur związanych z pandemią, zapraszamy na badania profilaktyczne" - mówił Góźdź. (PAP)

Autorzy: Mateusz Roszak, Klaudia Torchała, Janusz Majewski, Karol Kostrzewa, Wiktoria Nicałek, Katarzyna Lechowicz-Dyl

mmi/

Zobacz także

  • Donald Tusk, Rafał Trzaskowski i Mateusz Morawiecki. Fot. PAP.PAP/Art Service/Szymon Łabiński/Szymon Pulcyn

    Najnowszy ranking zaufania. Kto zyskuje, a komu spada?

  • Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Morawiecki: to będą najdroższe Święta Wielkanocne w historii

  • Były premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Rafał Guz

    Były premier Mateusz Morawiecki przesłuchany w prokuraturze

  • Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Paweł Supernak

    "Prezydent Trump wątpi w relacje z obecnym rządem polskim". Morawiecki o relokacji wojsk USA

Serwisy ogólnodostępne PAP