Kolejne kraje Europy zawieszają szczepienia preparatem AstraZeneca

2021-03-11 18:48 aktualizacja: 2021-03-12, 07:31
Fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR
Fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR
Norweskie władze wstrzymały w czwartek szczepienia przeciw Covid-19 preparatem AstraZeneca, powołując się na wcześniejszą decyzję rządu Danii, który podejrzewa, że specyfik może wywoływać zakrzepy krwi. Wcześniej szczepienia tym preparatem wstrzymały również Austria, Estonia, Litwa, Łotwa i Luksemburg, a także Włochy i Islandia.

W czwartek rano duńskie władze poinformowały o wstrzymaniu szczepień przeciwko Covid-19 preparatem AstraZeneca po zgonie osoby, która przyjęła tę szczepionkę. "Możliwy jest poważny efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi" - podał minister zdrowia Danii Magnus Heunicke. Szczepienia preparatem AstraZeneca w Danii zostały wstrzymane na 14 dni. Po tym czasie zostanie dokonana nowa ocena sytuacji.

O wstrzymaniu szczepień przeciwko Covid-19 szczepionką AstraZeneki poinformowały w czwartek kolejne kraje. 

"Wstrzymujemy szczepienia preparatem AstraZeneca, ponieważ chcemy przyjrzeć się bliżej jego skutkom ubocznym. Jest to zgodne z zasadą ostrożności" - powiedział na konferencji prasowej Geir Bukholm, dyrektor ds. kontroli zakażeń w norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego (FHI). Potwierdził, że dochodzenie w tej sprawie niezależnie od Europejskiej Agencji Leków rozpoczęła już Norweska Agencja Leków.

Zanim norweskie władze ogłosiły wstrzymanie szczepienia preparatem AstraZeneca z jego podawania zrezygnowało kilka norweskich gmin, w tym Bergen, Trondheim oraz Stavanger. Z danych FHI wynika, że w Norwegii od początku roku specyfikiem AstraZeneca zaszczepiono 127 400 osób.

Wcześniej szczepienia tym preparatem wstrzymały Austria, Estonia, Litwa, Łotwa i Luksemburg, jak też Włochy i Islandia.

Włochy: dawki szczepionki AstraZeneca z zablokowanej serii są w całej Europie

Władzie Włoch wstrzymały podawanie jednej partii szczepionki AstraZeneca o numerze ABV2856. Ma to związek ze zgonem 43-letniego żołnierza służącego na Sycylii, który zmarł w wyniku zatrzymania pracy serca w środę, dzień po zaszczepieniu tym preparatem.

Włoska Agencja Leków, która zabroniła podawania szczepionki, zapowiedziała wnikliwe badania oraz analizę dokumentacji.

Jak powiedziała szefowa prokuratury w Siracusa na Sycylii Sabrina Gambino: "To jest seria, która została sprzedana zarówno do Włoch, jak i do reszty Europy. Prowadzimy dochodzenie, ale niestety nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę liczbę osób, których dotyczy ta sprawa" - zaznaczyła. "Nie chcemy wywoływać alarmu, ale nasza decyzja jest podyktowana troską o ochronę zdrowia publicznego"- dodała.

Jednocześnie media poinformowały o osobnym śledztwie, prowadzonym w Katanii także na Sycylii w związku ze śmiercią 50-letniego policjanta. Zmarł on 12 dni po otrzymaniu szczepionki AstraZeneca z tej samej zablokowanej serii.

"Szczepionka była ogólnie dobrze tolerowana"

Na wstrzymanie stosowania szczepionki AstraZeneki nie zdecydowała się Szwecja. "Obecnie nie uważamy, że istnieją wystarczające powody, aby zaprzestać szczepień preparatem AstraZeneca" - oświadczyła w czwartek w komunikacie szwedzka Agencja Produktów Medycznych. 

Z kolei brytyjski regulator rynku leków poinformował, że preparat został poddany "przeglądowi". W Wielkiej Brytanii podano już ponad 11 mln dawek tej szczepionki, ale na razie agencja ogłosiła, że liczba przypadków zakrzepów wśród osób zaszczepionych nie przekracza normy.

Polski minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił w czwartek, że badania nie wskazują na to, aby podanie szczepionki AstraZeneca wywoływało zakrzepy krwi. Podkreślił że Polska przygląda się tej sprawie, a Europejska Agencja Leków prowadzi bardzo szczegółowy monitoring tych przypadków.

Koncern AstraZeneca wydał komunikat, w którym zapewnia, że bezpieczeństwo osób przyjmujących jego leki jest "najwyższym priorytetem" i było ono w przypadku tego preparatu "wnikliwie badane w trzeciej fazie testów klinicznych (...) a pozyskane dane dowodzą, że szczepionka była ogólnie dobrze tolerowana". (PAP)

Autorka: Sylwia Wysocka

mmi/