Rosja nie wysuwa warunków wstępnych spotkania prezydentów Putina i Bidena

2021-04-16 13:00 aktualizacja: 2021-04-16, 14:40
Prezydent Rosji Władimir Putin Fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV
Prezydent Rosji Władimir Putin Fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV
Ewentualne spotkanie prezydentów USA i Rosji, Władimira Putina i Joe Bidena nie jest obwarowane żadnymi warunkami - oświadczył w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że Putin sam podejmie decyzję w sprawie spotkania, jak i odpowiedzi na sankcje USA.

Pieskow powiedział, że Putin, proponując w marcu Bidenowi wspólną wideokonferencję, nie wymieniał żadnych warunków wstępnych. Propozycja Bidena, która pojawiła się przed kilkoma dniami, "w znacznym stopniu zbiega się z propozycjami, które wcześniej złożył Putin" - dodał rzecznik Kremla.

Dodał następnie, że "trzeba trochę czasu, by przeanalizować propozycję" Bidena. Odpowiedź strony rosyjskiej nastąpi, gdy Putin podejmie decyzję w sprawie spotkania - zapowiedział.

Również w sprawie odpowiedzi Moskwy na nowe sankcje USA decyzję podejmie osobiście prezydent Rosji - oznajmił rzecznik. "Ogółem obowiązuje nadal w takich kwestiach zasada wzajemności" - powiedział Pieskow. Dodał następnie, że "wszystko będzie zależeć od decyzji głowy państwa (tj. Putina - PAP)".

Relacje USA Rosja- różne punkty widzenia

"W sposób jednoznaczny punkty widzenia prezydentów nie są zbieżne, jeśli chodzi o pojmowanie budowania relacji na obopólnie korzystnych podstawach i przy uwzględnianiu wzajemnych interesów" - oświadczył Pieskow i zaznaczył, że Moskwa nie akceptuje - jak to ujął "zamiłowania do sankcji" ze strony Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom zakomunikował w czwartek, że prezydent Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i atakami hakerskimi. W ramach nowych sankcji USA zakazały amerykańskim instytucjom finansowym obrotu rosyjskimi obligacjami oraz wskazały sześć firm jako partnerów rosyjskich służb w atakach hakerskich.

Dodatkowo sankcje personalne wprowadzono wobec 32 osób zamieszanych w próby ingerowania w amerykańskie wybory w 2020 r. Zdecydowano też o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

io/