Konkurs poświęcony twórczości Sienkiewicza w 175. rocznicę jego urodzin

2021-04-18 08:01 aktualizacja: 2021-04-18, 13:36
Otwarcie wystawy archiwalnej "Śladami Sienkiewicza" w setną rocznicę śmierci noblisty w warszawskim Instytucie Badań Literackich. 2016r. Fot. PAP/Leszek Szymański
Otwarcie wystawy archiwalnej "Śladami Sienkiewicza" w setną rocznicę śmierci noblisty w warszawskim Instytucie Badań Literackich. 2016r. Fot. PAP/Leszek Szymański
Konkurs poświęcony twórczości Henryka Sienkiewicza zorganizował z okazji 175. rocznicy jego urodzin - polski samorządy dzielnicy Koebanya w Budapeszcie, Węgry. Zwycięzcy pojadą na wycieczkę do Polski.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla Polaków, jak i Węgrów. Mogą w nim uczestniczyć nie tylko dzieci, ale również dorośli – powiedziała PAP przewodnicząca samorządu polskiego w Koebanya Maria David.

Raz w miesiącu zadawanych będzie 14 pytań dotyczących dzieł Sienkiewicza po polsku i po węgiersku. Po raz pierwszy zostaną one opublikowane 23 kwietnia i będą dotyczyć noweli „Janko muzykant” oraz powieści „Ogniem i mieczem”. Będą mieć formę testu wyboru. Odpowiedzi trzeba będzie nadesłać do 5 maja – ten dzień to rocznica urodzin Sienkiewicza.

Samorząd polski zamieścił już w internecie linki do tekstu „Janka muzykanta”, wersji audio tej noweli, cyfrowej wersji „Ogniem i mieczem” oraz filmu fabularnego pod tym tytułem. 

Kolejne pytania będą zadawane 23 każdego miesiąca aż do sierpnia włącznie. Będą dotyczyć pozostałych części „Trylogii”, „Quo Vadis”, "W pustyni i w puszczy” oraz noweli „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”. Tej ostatniej dlatego, że „germanizacja jest tematem, o którym młodsze pokolenie może niezbyt wiele wiedzieć” – powiedziała David.

Na sam koniec zostawiono „W pustyni i w puszczy”, żeby dzieci – które obecnie całe dnie spędzają przed komputerem z powodu zdalnego nauczania – były już wolne od zajęć i mogły swobodnie przeczytać powieść.

David nie chciała zdradzić, jakiego rodzaju pytania będą zadawane. Podkreśliła jednak, że aby na nie odpowiedzieć, trzeba będzie przeczytać dany utwór.

Dwie osoby, które najlepiej odpowiedzą na pytania, zostaną nagrodzone 5-dniowym wyjazdem do Polski, obejmującym takie miasta jak Wrocław, Poznań i Gniezno.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

liv/