„Przekazujemy ten akt do parlamentu” - powiedział premier Mateusz Morawiecki po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. „To są środki na bardzo konkretne cele” powiedział szef rządu. "To akt prawny o skali historycznej. Mogę porównać go do planu Marshalla" - powiedział premier.
Zaznaczył, że środki przeznaczone będą m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy i podnoszenie wynagrodzeń.
"Tempo wyjścia z kryzysu Covid-19 będzie zależało od tego, czy te środki również w szybki sposób będą mogły być najpierw zaakceptowane, a następnie rozdystrybuowane i przeznaczone dla polskiej gospodarki, dla polskich rodzin, na dalsze już nie tylko ratowanie miejsc pracy - bo rząd polski uratował ogromną większość miejsc pracy, najlepszym dowodem na to jest to, że mamy najniższe bezrobocie w UE - ale na tworzenie nowych miejsc pracy, na podnoszenie wynagrodzeń Polaków" - mówił premier.
Szef rządu podkreślił, że teraz najważniejsze jest jak najszybsze przyjęcie ustawy.
"Dzisiaj ponad podziałami partyjnymi liczy się Polska; nie można stosować strategii na złość Polsce, żeby nie przyjąć środków z Funduszu Odbudowy; polską racją stanu jak najszybsze przyjęcie ustawy o zasobach własnych UE" - powiedział Mateusz Morawiecki.
Szef rządu zaznaczył, że dzięki rekordowo wynegocjowanym środkom z UE, zarówno nowemu programowi budżetowemu, jak i KPO - możemy z nadzieją wyglądać końca kryzysu gospodarczego i liczyć na to, że szybkie odbicie gospodarcze stanie się rzeczywistością.
Premier: Środki trzeba wykorzystać jak najszybciej
"Do tego potrzebny jest jeden zasadniczy warunek, którego pierwszy krok przed chwilą na Radzie Ministrów został wykonany. To kwestia przyjęcia tzw. rozporządzenia dyrektywy o środkach własnych. To akt prawny, który musi być przyjęty w formie ustawy" - oświadczył.
"Najpierw debatował nad tym rząd, teraz przekazujemy ten akt do parlamentu. Ponad podziałami liczy się Polska. Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków, jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki, dla procesów inwestycyjnych" - podkreślił Morawiecki.
autor: Rafał Białkowski, Mateusz Roszak
io/ mar/