Jest wstępne porozumienie Lewicy z rządem. Terlecki: dogadaliśmy się w kluczowych kwestiach

2021-04-27 11:00 aktualizacja: 2021-04-27, 17:04
Politycy Lewicy: europoseł Robert Biedroń (C) i posłowie Beata Maciejewska (2P), Adrian Zandberg (2L), wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (P) oraz posłanka Magdalena Biejat (L) podczas briefingu prasowego po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Sejmie w Warszawie Fot.  PAP/Radek Pietruszka
Politycy Lewicy: europoseł Robert Biedroń (C) i posłowie Beata Maciejewska (2P), Adrian Zandberg (2L), wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (P) oraz posłanka Magdalena Biejat (L) podczas briefingu prasowego po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Sejmie w Warszawie Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wygląda na to, że Krajowy Plan Odbudowy ma poparcie Lewicy. - Wynegocjowaliśmy na spotkaniu z premierem, że w ramach KPO 850 mln euro trafi na wsparcie szpitali powiatowych, 30 proc. trafi do samorządów, 300 mln euro trafi na wsparcie dla poszkodowanych branż; rząd zgodził się na wszystkie warunki - powiedział europoseł Lewicy Robert Biedroń. - Dogadaliśmy się w kluczowych kwestiach - ocenił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

W Sejmie we wtorek rano premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu oraz klubu PiS spotkali się z politykami Lewicy. Tematem rozmowy były uwagi Lewicy do Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

"Dogadaliśmy się z Lewicą w kluczowych kwestiach ws. Krajowego Planu Odbudowy; w tym samym czasie Platforma Obywatelska urządzała awanturę pod drzwiami sali" - mówił po spotkaniu Ryszard Terlecki. 

Robert Biedroń powiedział, że Lewica doprowadziła do tego, że rząd zaczął rozmawiać z opozycją na temat Funduszu Odbudowy. "Spotkaliśmy się (ze stroną rządową), by przedyskutować 6 ważnych punktów związanych z naszymi propozycjami" - przekazał Biedroń.

"Jednym z warunków poparcia w przyszłości dla propozycji rządowych wynegocjowanych dzisiaj jest zapisanie w KPO budowy 75 tys. mieszkań na wynajem, które są potrzebne dla Polek i Polaków" - mówił Biedroń.

"Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych, które przez lata były zamykane, niedoinwestowane (...) Przynajmniej 30 proc. środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będzie konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich" - mówił Biedroń.

Jak przekazał, że 300 mln euro trafi dodatkowo na wsparcie szczególnie poszkodowanych w wyniku pandemii branż, takich jak np. gastronomia czy hotelarstwo.

"Piątą rzeczą, którą udało nam się dzisiaj uzgodnić był szczegółowy plan wydatkowania (...). I ostatnią kwestią fundamentalną jest kwestia kontroli nad tymi środkami - Komitet Monitorujący będzie zrzeszał przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizacje pozarządowe i przedstawicieli  rządu" - mówił Biedroń.

"Rząd zgodził się na wszystkie warunki" - przekazał Biedroń.

Ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest konieczna dla uruchomienia Funduszu Odbudowy, środki z tego funduszu mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.(PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Grzegorz Bruszewski

io/ mar/