Pod komunikatem w tej sprawie podpisali się: współprzewodniczący KWRiST, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, prezydent Sopotu Jacek Karnowski (Związek Miast Polskich), prezydent Lublina Krzysztof Żuk (Unia Metropolii Polskich), starosta poznański Jan Grabkowski (Związek Powiatów Polskich), burmistrz miasta Kowal Eugeniusz Gołembiewski (Unia Miasteczek Polskich), wójt Terespola Krzysztof Iwaniuk (Związek Gmin Wiejskich RP) i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki (Związek Województw RP). Stronę rządową reprezentował Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym.
W końcu kwietnia tego roku obie strony Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zadeklarowały współpracę nad KPO. Wówczas powołano zespół roboczy ds. KPO, którego pierwsze posiedzenie wyznaczono na 5 maja. "Dyskusja i zespół roboczy, który powołaliśmy, dotyczy pracy nad wdrażaniem KPO. Będziemy zapewne rozmawiać jeszcze ze dwa miesiące na ten temat" - mówił w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
"Przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządowych podziękowali stronie rządowej za dotychczasowe współdziałanie w pracach nad KPO, które przyniosło wiele rozwiązań korzystnych dla samorządowych wspólnot mieszkańców, choć nie wszystkie z propozycji proponowanych przez samorządy terytorialne zostały uwzględnione" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP po posiedzeniu zespołu.
Rozmowy będą kontynuowane
Jak zapewniono w nim, rozmowy na ten temat będą kontynuowane, po to "by tworzyć rozwiązania prowadzące do jak najlepszego wykorzystania środków unijnych". Dodano, że strona samorządowa w kontekście KPO oraz zasad jego wdrażania wskazywała przede wszystkim na: wzmocnienie kompetencji i ustalenie składu Komitetu Monitorującego KPO, zwiększenie zakresu wdrażanej przez samorządy wojewódzkie alokacji KPO oraz zwiększenie części dotacyjnej KPO dla sektora samorządowego.
"Równocześnie strona samorządowa zwróciła się prośbą o podjęcie rozmów na temat zapowiadanej przez rząd reformy systemu ochrony zdrowia oraz wypracowania machizmów wsparcia obszarów zmarginalizowanych" - przekazano.
Jak poinformowano "strona rządowa zadeklarowała analizę tych propozycji i odniesienie się do nich podczas kolejnego posiedzenia zespołu, które zaplanowano na dzień 12 maja".
Ustalono też, że pracom zespołu będą przewodniczyć minister Waldemar Buda oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Sejm wyraził zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE
Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. "Za" opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.
Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej. (PAP)
Autor: Marcin Jabłoński
io/