W czwartek kierownictwo PiS w sprawie terminu prezentacji Nowego Ładu oraz ewentualnych kar dla posłów za złamanie dyscypliny

2021-05-13 07:38 aktualizacja: 2021-05-13, 09:06
Politycy PiS: Marek Suski (L), Michał Dworczyk (2L) i Ryszard Terlecki (C) na sali obrad Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Politycy PiS: Marek Suski (L), Michał Dworczyk (2L) i Ryszard Terlecki (C) na sali obrad Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
W czwartek zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które ma podjąć decyzję ws. terminu prezentacji Nowego Ładu, a także konsekwencji dla posłów PiS, którzy głosowali przeciwko projektowi ustawy ratyfikacyjnej ws. decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.

Konwencję programową PiS, na której miała się odbyć prezentacja Nowego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu ugrupowania, planowano na 20 marca, ale ze względu na walkę z pandemią koronawirusa została ona przełożona. Według wcześniejszych informacji uzyskanych przez PAP, konwencja programowa partii, na której zostanie zaprezentowany Nowy Ład, odbędzie się najwcześniej 15 maja.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki w niedawnej rozmowie w Radiu Plus zapowiedział, że w czwartek zbierze się prezydium Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości, które rozstrzygnie o terminie prezentacji programu.

"Myślę, że prezentacja jest gotowa, wszystko jest przygotowane; wystarczy decyzja, że zostaje ten plan uruchomiony i wtedy nastąpi prezentacja całego programu, a potem szczegółowe elementy w kolejnych tygodniach" - mówił Terlecki. "Tego będzie tak dużo, że zwykły słuchacz czy telewidz nie będzie w stanie tego wszystkiego spamiętać i ogarnąć, więc chodzi o to, aby potem już dokładnie objaśnić wszystkie elementy" - przyznał.

Składniki Nowego Ładu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

W trakcie posiedzenia kierownictwa PiS zapaść ma również decyzja ws. konsekwencji dla posłów PiS, którzy podczas ubiegłotygodniowego głosowania w Sejmie byli przeciw ustawie ws. ratyfikacji zasobów własnych UE.

Mimo, że w klubie PiS była zarządzona dyscyplina głosowania, 20 posłów klubu, w tym 17 posłów reprezentujących Solidarną Polskę, zagłosowało przeciwko; przeciwko było także troje innych posłów klubu: Małgorzata Janowska, Anna Siarkowska i Sławomir Zawiślak.

"Przede wszystkim dyscyplina obowiązywała naszą partię. Solidarna Polska deklarowała od początku, że będzie tutaj miała inne zdanie, wiedzieliśmy o tym, natomiast postawa tych, którzy w naszej partii nie zastosowali się do dyscypliny, była dla nas zaskoczeniem" - mówił szef klubu PiS. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

liv/