Wiele placówek ze względów bezpieczeństwa wciąż ogranicza wydarzenia we wnętrzach. Np. Muzeum Podlaskie, którego główna siedziba mieści się w ratuszu w centrum Białegostoku, zachęca mieszkańców do udziału w akcji "okna ze sztuką", w ramach której spacerowicze będą mogli zobaczyć w sobotni wieczór i noc w oknach tej placówki ciekawe eksponaty, na co dzień znajdujące się w magazynach.
Muzeum planuje też szereg transmisji internetowych, m.in. z wernisażu wystawy w Muzeum Ikon w Supraślu, gdzie zaprezentowane zostaną ikony z pracowni sióstr zakonnych w sanktuarium na św. Górze Grabarce.
Na miłośników przyrody czeka w internecie Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku. Na wieczór zaplanowano tam prelekcję online na temat nietoperzy - nocnych łowców. Również wirtualny charakter ma program przygotowany przez miejscowy Uniwersytet Medyczny; będzie można m.in. poznać tajemnice Pałacu Branickich (mieści się tam siedziba władz uczelni), w filmie specjalnie przygotowanym na tegoroczną Noc Muzeów. Mają to być miejsca i ciekawostki spoza tradycyjnej trasy zwiedzania tego zabytku.
Białostocka Galeria Arsenał ma w ofercie nocne zwiedzanie dwóch swoich wystaw, do tego proponuje też np. warsztaty pt. "Noc meteorów", czyli wspólne tworzenie muralu na ścianach sali edukacyjnej tej placówki. Na placu przed Podlaskim Instytutem Kultury można będzie posłuchać koncertu pieśni z Podlasia, Kurpi i Suwalszczyzny, w wykonaniu grupy wokalnej Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone".
Opera i Filharmonia Podlaska proponuje zarówno prezentacje na żywo w amfiteatrze tej instytucji i na skwerze obok niej, jak i online. W tej ostatniej formie będzie można zobaczyć koncert "W piękny rejs..." z utworami zmarłego niedawno Krzysztofa Krawczyka. To autorski program artystów OiFP.
Białostockie Muzeum Wojska zaproponowało rodzinom z dziećmi zwiedzanie wystaw w placówce całkowicie pogrążonej w ciemnościach, z użyciem latarek. Dwa takie oprowadzania odbyły się w sobotę w dzień. W nocy z soboty na niedzielę - podobnie jak w Muzeum Podlaskim - w podświetlonych oknach tej placówki będzie można zobaczyć eksponaty na co dzień przechowywane w magazynach. W internecie można będzie zobaczyć film o miejscach w Białymstoku związanych z Józefem Piłsudskim.
Muzeum Pamięci Sybiru zapowiada prezentację nowej odsłony swojej strony internetowej; znajdą się tam pierwsze informacje na temat otwarcia tej placówki, które zaplanowano na 17 września, zobaczyć będzie można też część eksponatów.
Bez działań online przebiegać za to będzie Noc Muzeum w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, czyli białostockim skansenie. Tam odbędzie się wieczorem dwugodzinna gra plenerowa poprzez najciekawsze miejsca muzeum; uczestnicy będą rozwiązywać zagadki, poznawać dawne wiejskie życie, zwyczaje ptaków drapieżnych (w skansenie jest woliera z takimi ptakami) czy tajniki łucznictwa.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
liv/