Macedonia Północna wydaliła rosyjskiego dyplomatę, ryzykując ochłodzenie stosunków z Moskwą

2021-05-18 19:51 aktualizacja: 2021-05-18, 20:38
Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski Fot. PAP/EPA/KOCA SULEJMANOVIC
Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski Fot. PAP/EPA/KOCA SULEJMANOVIC
Macedonia Północna wydaliła dyplomatę rosyjskiego z ambasady w Skopje - ogłoszono oficjalnie we wtorek. Nie wykluczona jest retorsja ze strony Moskwy.

Macedonia Północna, mały kraj bałkański, który utrzymuje dobre stosunki z Moskwą, nie podała powodów podjęcia takiej decyzji.

Jest to już drugi przypadek od czasu niepodległości państwa w 1991 roku, gdy dochodzi do wydalenia rosyjskiego dyplomaty. W 2018 roku Skopje wydaliło dyplomatę na znak solidarności z Wielką Brytanią, która oskarżyła Kreml o usiłowanie zabójstwa byłego podwójnego agenta na swoim terytorium.

Ambasador Federacji Rosyjskiej został wezwany 14 maja do resortu dyplomacji Macedonii Północnej, aby odebrać notę z nakazem opuszczenia kraju” - poinformowało MSZ w oświadczeniu.

Ambasada Rosji w Skopje powiedziała mediom, że "środki odwetowe" zostaną zbadane.

Macedońskie źródła rządowe sprecyzowały, że zachowanie tego dyplomaty nie było "zgodne" z normami obowiązującymi w Macedonii Północnej, która zareagowała, aby 'bronić swojej suwerenności".

Coraz więcej podobnych incydentów w całej Europie 

Prezydent Macedonii Północnej, Stewo Pendarowski, powiedział, że posunięcie dyplomatyczne było związane z "drażliwymi kwestiami".

"Na podstawie tego, co widziałem, sprawa została udokumentowana przez odpowiednie instytucje, to nie była improwizacja” - powiedział Pendarowski.

Rosja stanęła w obliczu fali wydaleń swoich dyplomatów w Europie po tym, gdy czeskie władze oskarżyły rosyjskich agentów o doprowadzenie do wybuchów w składach broni na terenie Czech w 2014 roku.

Stany Zjednoczone wydaliły także rosyjskich dyplomatów w związku z oskarżeniami o wpływanie Rosji na wynik amerykańskich wyborów.

Jak pisze AFP, Macedonia Północna, kraj liczący nieco ponad dwa miliony mieszkańców, jest kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej i w większości przypadków wpisuje się w politykę zagraniczną bloku europejskiego. (PAP)

io/