O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

„Current Biology”: wymieraniu dinozaurów towarzyszyło wymieranie ssaków

Wymieranie - które 66 mln lat temu połozyło kres epoce dinozaurów, objęło również część ssaków. Te ssaki, które przetrwały, skorzystały na tym i zajęły zwolnione nisze ekologiczne – potwierdzili naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

Młoda kobieta pozuje do naturalnej wielkości tyranozaura w holu wejściowym podczas pokazu prasy w hotelu `` Henn na Hotel '' lub `` Weird Hotel '' w Urayasu, na wschód od Tokio, Japonia Fot. PAP/ EPA / FRANCK ROBICHON
Młoda kobieta pozuje do naturalnej wielkości tyranozaura w holu wejściowym podczas pokazu prasy w hotelu `` Henn na Hotel '' lub `` Weird Hotel '' w Urayasu, na wschód od Tokio, Japonia Fot. PAP/ EPA / FRANCK ROBICHON

Wymieranie jednych zwierząt otwiera przestrzeń ekspansji dla innych. Ta ekspansja, zwana radiacją, polega na wyodrębnianiu się nowych gatunków i trwa miliony lat. Dotąd wydawało się naukowcom, że wymieranie dinozaurów było tym, co otworzyło ssakom przestrzeń do ekspansji. Innymi słowy, to głównie dinozaury miały blokować ssakom możliwość zajmowania nowych nisz ekologicznych. Najnowsze badania sugerują jednak, że w czasach dinozaurów również ssaki nawzajem się blokowały.

"W czasach dinozaurów żyło wiele rodzajów ssaków, które obejmowały gatunki szybujące, pływające i kopiące – opisuje Elsa Panciroli z oksfordzkiego Muzeum Historii Naturalnej. – Nie należały one do dzisiaj żyjących grup, ale wymarły wraz z dinozaurami”.

Wielkie wymieranie sprzed 66 mln lat przyniosło zagładę nie tylko nieptasim dinozaurom, ale również wielu grupom ssaków. Wtedy to odblokowały się nisze ekologiczne, zajmowane nie tylko przez dinozaury, ale i przez ssaki. W te nisze wkroczyły następnie te ssaki, które przetrwały.

Naukowcy długo sądzili, że największym zagrożeniem dla drobnych ssaków u początków ich ewolucyjnej kariery były dinozaury.

Najnowsze badania, prowadzone przez naukowców brytyjskich, podważają jednak ten pogląd. Trudno przypuścić, że ówczesne ssaki, które zwykle ważyły mniej niż 100 g, rywalizowały z dinozaurami. Co więcej, za czasów dinozaurów ssaki reprezentowały dużą różnorodność w zakresie diety i sposobu życia.

Większość grup saków, które żyją dzisiaj, biorą swe początki od grup, które dokonały gwałtownej ekspansji po masowym wymieraniu sprzed 66 mln lat.

Więcej: https://oumnh.ox.ac.uk/mammals-time-dinosaurs-held-each-other-back (PAP)

liv/

Zobacz także

  • W Vanimo na północy Papui-Nowej Gwinei, liczącym około 11 tys. mieszkańców, znajduje się jedna z najodleglejszych wspólnot katolickich w tym kraju i na świecie. Fot. PAP/EPA/	ALESSANDRO DI MEO

    Papież odwiedził jeden z najdalszych terenów misyjnych na świecie

  • Marcelina Szumer-Brysz. Fot. mat. pras.

    Marcelina Szumer-Brysz dla PAP: Turcja to kraj kontrastów, zawieszony między światami [WYWIAD]

  • Zgodnie z najnowszymi prognozami Banku, światowa gospodarka urośnie w 2023 r. o 2,3 proc. Fot. JUSTIN LANE/JUSTIN LANE

    Goldman Sachs podnosi prognozy wzrostu światowego PKB

  • Cmentarz w Bombaju. Fot. PAP/ EPA/DIVYAKANT SOLANKI

    Polskie groby na świecie. Rodacy są pochowaniu w Indiach, Kazachstanie, czy Tanzanii

Serwisy ogólnodostępne PAP