W poniedziałek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz potwierdził informacje PAP o podpisaniu umowy o współpracy programowej z PiS. "Proszę nie mylić tej umowy z koalicyjną" - zastrzegł.
Szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione w najbliższym czasie. W rozmowie z PAP poseł Jarosław Sachajko, który w rozmowach z PiS odpowiadał za porozumienie się ws. konkretnych rozwiązań ustawowych, podkreślił, że jego ugrupowanie od sześciu lat próbowało być merytoryczną opozycją, która podpowiada i wspomaga działania legislacyjne.
"Od kilku miesięcy rozmawialiśmy o konkretnym kształcie poszczególnych ustaw, bo to nie jest porozumienie, które ma dzielić spółki Skarbu Państwa i Polskę - tu my, a tam wy, tylko to jest porozumienie dla ludzi: dla rolników, dla konsumentów, bo jest w nim dużo elementów prozdrowotnych, proobywatelskich" - powiedział Sachajko.
Jak dodał, właśnie tak politycy Kukiz'15 wyobrażają sobie pracę w parlamencie. "Praca, która polega na hejtowaniu, jest kontrproduktywna, bo jak się kogoś atakuje, to ktoś się broni, a tu nie chodzi o to, żeby zaistnieć w następnym sondażu, tylko, żeby po nas coś konkretnego pozostało dla ludzi" - dodał Sachajko.
Ustawy dotyczące rozwiązań ustrojowych
Pytany, czy Kukiz'15 liczy, że PiS będzie wprowadzał teraz w życie projekty ustaw dotyczące rozwiązań ustrojowych, proobywatelskich czy rolnictwa, powiedział: "Pracuje nad tym, żeby we wrześniu już ten pakiet, duży pakiet zmian wszedł w życie".
"Ostatnie wiele miesięcy pracy zaowocowały konkretnymi ustaleniami i skoro już mamy to poustalane, to chcemy, żeby we wrześniu już duża część z nich weszła w życie" - podkreślił.
Sachajko odniósł się także do byłego koalicjanta Kukiz'15 w ramach Koalicji Polskiej - czyli PSL, które w ramach porozumienia programowego wpisało część postulatów jego ugrupowania do swojego programu. "PSL będzie musiało, a przynajmniej powinno, aktywnie włączyć do prac nad tymi ustawami" - ocenił. "PSL nie będzie już mógł być opozycją totalną" - oświadczył poseł.
Politycy Kukiz'15 od wielu miesięcy rozmawiali z PiS na temat porozumienia programowego, które miałoby polegać na wzajemnym wspieraniu swoich projektów ustaw. Kukizowi zależy m.in. na tym, aby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję sędziów pokoju, ustawę antykorupcyjną oraz rozpocząć pracę nad doprowadzeniem do nadania każdemu obywatelowi Polski indywidualnego, biernego prawa wyborczego, czyli wprowadzeniem mieszanej ordynacji wyborczej. (PAP)
Autor: Grzegorz Bruszewski