Prezydent: generał Andrzejczak pozostanie szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

2021-06-18 16:39 aktualizacja: 2023-04-27, 10:22
Fot. PAP
Fot. PAP
Generał Rajmund Andrzejczak pozostanie szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na drugą kadencję – zapowiedział w piątek prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystości zakończenia ćwiczenia Dragon-21 połączonego z certyfikacją 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Zgodnie z konstytucją mianowanie szefa Sztabu Generalnego należy do kompetencji prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych.

"Podjąłem decyzję, że pan generał otrzyma ode mnie nominację na szefa Sztabu Generalnego na kolejną kadencję, a więc trzy lata służby dla Rzeczypospolitej na tym stanowisku przed panem generałem" - powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek w Wólce Konopnej koło Siedlec (woj. mazowieckie), gdzie wziął udział w uroczystości zakończenia ćwiczenia Dragon-21 połączonego z certyfikacją 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Prezydent podkreślił, że decyzję podjął po rozmowach i uzgodnieniach z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, z którym rozmawiał o przyszłości polskiej armii m.in. na szczycie NATO w Brukseli w ostatni poniedziałek. Zapowiedział, że w najbliższych dniach wyda postanowienie w sprawie nominacji dla szefa Sztabu, którego kadencja kończy się na początku lipca.

Generał pełnił misje w Iraku i Afganistanie 

Gen. Andrzejczak objął stanowisko szefa SGWP w lipcu 2018 r., zastępując gen. Leszka Surawskiego. Przed objęciem najwyższego stanowiska wojskowego w polskich siłach zbrojnych Andrzejczak dowodził 12. Szczecińska Dywizją Zmechanizowaną.

Pierwszy stopień generalski otrzymał w 2011 r., w 2012 r. objął dowodzenie 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu.

Urodzony 29 grudnia 1967 r. w Świdnicy Śląskiej Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.

Służbę rozpoczął w 2. pułku piechoty w Giżycku, służył też w 4. Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. W latach 1998-1999 był szefem sztabu, a 2001-2003 r. zastępcą dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT); w latach 2003-2005 dowodził 1 batalionem pancernym Ułanów Krechowieckich w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

W latach 2003-2006 służył w Dowództwie Wojsk Lądowych. Brał udział w działaniach w Iraku, dowodził IV i V zmianami w Afganistanie. Między misjami w latach 2008-2010 był zastępcą dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego II klasy, Gwiazdą Iraku i Gwiazdą Afganistanu. Nominację na najwyższy stopień w WP - generała - prezydent wręczył mu 12 listopada 2019 r.

18 Dywizja Zmechanizowana gotowa do obrony Polski 

Szef MON, który w piątek obok prezydenta Dudy uczestniczył w zakończeniu ćwiczenia Dragon-21, podkreślił, że 18 Dywizja Zmechanizowana, najmłodsza dywizja w Wojsku Polskim, została sformowana "według wzorów NATO".

Przypomniał, że powstała ona z dwóch istniejących już wcześniej brygad: 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i 1 Brygady Strzelców Podhalańskich. Dodatkowo w jej składzie znalazła się nowo formowana 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana. "Powstają kolejne pułki: pułk artylerii, pułk przeciwlotniczy, pułk rozpoznania. Jest już pułk logistyczny w Łomży. Więc 18 Dywizja Zmechanizowana operuje na wschodnim brzegu Wisły i jest gotowa by bronić Rzeczpospolitej, a wszyscy wiemy skąd mogą nadejść zagrożenia" - powiedział Błaszczak.

Dragon-21 to największe przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego w tym roku. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda.

"Podjęte zostało wielkie dzieło, niezwykle ważne - do 2015 roku śmiało można powiedzieć, że w tej części Polski jednostki wojskowe były likwidowane, polska armia była zwijana albo po prostu zabierana stąd i przenoszona w inne miejsca bardziej na zachodzie Polski. Kiedy objąłem zwierzchnictwo sił zbrojnych rozpoczęliśmy proces przywracania Wojska Polskiego tej ziemi" - mówił Duda.

Podkreślił, że w kwestiach strategicznych i taktycznych nie można zapomnieć o tym, aby ludzie czuli się bezpieczni. "A ludzie z całą pewnością czują się bezpiecznie wtedy, kiedy żołnierz jest na miejscu i służy" - powiedział prezydent.

Dodał, że bardzo się cieszy z decyzji szefa MON, aby 18. Dywizja Zmechanizowana była tworzona we wschodniej części kraju. 

W tegorocznej edycji brało udział 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu. W ćwiczeniu uczestniczyli żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i WOT; Dragon rozgrywał się w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i w cyberprzestrzeni. Poza wojskiem uczestniczyły w nim organy administracji wojewódzkiej i samorządowej oraz służby mundurowe spoza resortu obrony. Podczas ćwiczenia 18. Dywizja Zmechanizowana został poddana certyfikacji. (PAP)

Autorzy: Krzysztof Kowalczyk, Jakub Borowski, Karol Kostrzewa

mmi/

TEMATY: