Morawiecki: rezygnujemy z poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej

2021-06-29 13:27 aktualizacja: 2021-06-30, 07:25
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej. To kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu mówił na wtorkowej konferencji prasowej, że Polska awansowała z 23. na 15. miejsce w rankingu ONZ najbardziej zrównoważonych gospodarek świata. "To ogromny sukces i bardzo dobra wiadomość" - mówił Morawiecki. "Udaje nam się osiągać dwa cele: szybki i jednocześnie zrównoważony wzrost gospodarczy" - dodał.

Premier podkreśli, że musimy robić wszystko, by dobre prognozy dla polskiej gospodarki spełniły się, m.in. dzięki programom z Polskiego Ładu, a także dzięki wsparciu samorządów, nie tylko na inwestycje, ale i na działalność bieżącą.

"Dlatego też po konsultacjach z organizacjami przedsiębiorców podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej. To jest kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców na ich lepszy rozwój, na planowanie perspektyw rozwojowych w dłuższym horyzoncie czasowym" - oświadczył premier.

Zaznaczył też, że mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa przez pandemię przeszły trudny czas. Wskazał przy tym, że mają one dzisiaj "unikalną szansę, mają znakomity, rosnący portfel zamówień, coraz lepsze szansę ekspansji eksportowej", a także udało im się utrzymać miejsca pracy, a Polska ma najniższe bezrobocie w UE. "Gdyby teraz (firmy-PAP) musiałyby oddawać część należną z podatku, bo to przecież jest subwencja, to dotacja bezzwrotna, mogłoby to nieco spowolnić ich rozwój" - mówił szef rządu.

Premier: KE i ONZ dostrzegają wartość Polskiego Ładu

W poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu podało, że Polska awansowała w rankingu Zrównoważonego Rozwoju ONZ z 23. na 15. miejsce; mimo pandemii nasz kraj odnotował stosunkowo niski spadek wzrostu gospodarczego, uniknął fali bezrobocia i wzrostu poziomu ubóstwa.

Jak przekazało CIR, Polska od zeszłego roku poprawiła swoje wyniki w zakresie m.in. rozwoju przemysłu, innowacji i infrastruktury; podnoszenia jakości edukacji; wzrostu gospodarczego; walki z biedą; poprawy jakości wód; ochrony życia na lądzie; walki z głodem. (PAP)

"Chcemy, żeby ten powrót do normalności gospodarczej był jak najszybszy. I to ten drugi front, można powiedzieć, że pojawiły się jaskółki optymizmu. Bądźmy z jednej strony czujni, a z drugiej strony, zdawajmy sobie sprawę, że ten świat po Covid-19 nie będzie wyglądał tak samo" - podkreślił.

Morawiecki zaznaczył, że świat po pandemii będzie "nieco inny niż wcześniej". "Rozwiązania gospodarcze, które proponujemy, także w obszarze służby zdrowia, służą temu, aby w skuteczny sposób odpowiedzieć na wyzwania tu i teraz" - podkreślił.

Premier zaapelował, by "nie odpuszczać na ostatniej prostej". "Gdybyśmy odpuścili, to może nas to srodze kosztować. Jesteśmy dzisiaj w takim momencie, że ta walka może być wygrana, ale czujność musi być utrzymana" - zastrzegł premier.

Zapewnił, że od strony finansowej, budżetowej i fiskalnej rząd zrobi wszystko, aby służba zdrowia i wszystkie główne działy gospodarki narodowej szły we właściwym kierunku. "Cieszę się, że różne instytucje nas oceniające z zewnątrz - Komisja Europejska, ONZ czy agencje ratingowe - dostrzegają tę wartość Polskiego Ładu i przekładają to już dzisiaj na coraz bardziej pozytywne prognozy" - powiedział Morawiecki.

Jak dodał szef rządu, "to jest - mogę powiedzieć - bardzo dobra wiadomość, bo mówią to ci wszyscy, którzy oceniają nas w sposób emocjonalnie niezaangażowany". "Jednocześnie pookazują oni na rosnące perspektywy wzrostu gospodarczego, poprawę losu społecznego, większą dostępność różnych miejsc pracy - to jest bardzo dobra wiadomość" - stwierdził szef rządu. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Rebelińska, Grzegorz Bruszewski, Iwona Żurek

mmi/