O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Włoscy naukowcy odkryli czternastu żyjących potomków Leonarda da Vinci

Po wielu dekadach prac i licznych badaniach DNA włoscy naukowcy ustalili tożsamość czternastu żyjących potomków Leonarda da Vinci. Naukowcy kompletujący drzewo genealogiczne geniusza renesansu zrekonstruowali aż 21 pokoleń w prostej linii z ojca na syna, począwszy od 1331 roku.

Fot. PAP/EPA/Hilda Rios
Fot. PAP/EPA/Hilda Rios

Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie “Human Evolution”, a przedstawili je Alessandro Vezzosi, założyciel muzeum Leonarda da Vinci oraz Agnese Sabato, prezes stowarzyszenia Dziedzictwo Leonarda da Vinci. Co ciekawe, aż trzynastu spośród czternastu męskich potomków wywodzących się z rodziny geniusza renesansu dotąd nie znano.

Przy okazji publikacji tych ustaleń naukowcy przypomnieli, że w 2016 roku zidentyfikowali 35 potomków artysty, choć w większości nie w linii prostej. Był wśród nich m.in. słynny reżyser Franco Zeffirelli.

Sam Leonardo da Vinci nie miał dzieci. W rozmowie z agencją Ansa Alessandro Vezzosi wyjaśnił, że odnalezieni potomkowie Leonarda da Vinci, którzy pochodzą od jego ojca oraz przyrodniego brata. Najmłodszy z nich ma rok, najstarszy 85 lat. Nie mieszkają w miejscowości Vinci koło Florencji, skąd pochodził Leonardo, ale w okolicznych gminach w Toskanii. Są wśród nich urzędnik, geometra, rzemieślnik. Ich DNA zostanie dokładnie zbadane w najbliższych miesiącach – poinformował autor badań. (PAP Life)
 

Zobacz także

  • Naukowcy zidentyfikowali pojedynczą zmianę nukleotydu o nazwie rs144724107, która jest związana z 10 proc. wzrostem prawdopodobieństwa urodzenia dziewczynki w porównaniu z chłopcem. Fot. PAP/	Artur Reszko (zdjęcie ilustracyjne)

    Istnieje mutacja zwiększająca szanse posiadania córki

  • Szynka. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Paweł Pawłowski

    Naukowcy: za kilka lat szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni

  • Naukowcy opublikowali pierwszą pełną sekwencję chromosomu Y. Fot. freepik.com (zdjęcie ilustracyjne)

    Rozpoznano kompletną sekwencję męskiego chromosomu

  • Ludwig van Beethoven

    Na co umarł Ludwig van Beethoven? Zaskakujące wnioski niemieckich genetyków

Serwisy ogólnodostępne PAP