Gowin: zielona transformacja to wyzwanie i szanse; ważne, by nie przeszkadzać przedsiębiorstwom

2021-07-12 13:58 aktualizacja: 2021-07-12, 16:46
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Fot. PAP/Rafał Guz
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Fot. PAP/Rafał Guz
Zielona transformacja to z jednej strony wyzwanie, z drugiej szanse – także dla przedsiębiorstw, ale „ważne, by im nie przeszkadzać”– ocenił w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin podczas inauguracji klimatycznego projektu Life EkoMałopolska w Krakowie.

Klimatyczny projekt Life EkoMałopolska, wart 70 mln zł (16,4 mln euro), będzie realizowany w województwie do końca 2030 r. Wśród jego najważniejszych założeń są promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej. Projekt przewiduje m.in. tworzenie sieci ekodoradców ds. klimatu, projekty pilotażowe gmin samowystarczalnych energetycznie, szkół neutralnych klimatycznie.

Jak mówił podczas transmitowanego online wystąpienia wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, projekt Life EkoMałopolska to „pewna strategia synergiczna”, której cele wpisują się w założenia planów poprawy jakości powietrza i środowiska na szczeblu unijnym, krajowym i regionalnym.

„Zielona transformacja to jest z jednej strony ogromne wyzwanie dla polskiej gospodarski, państwa. Potrzebujemy tutaj setek miliardów złotych inwestycji w najbliższych latach. Te środki będą pochodzić zarówno z funduszy unijnych, jak i ze środków krajowych” – powiedział wicepremier.

Z drugiej strony – jak zaznaczył – zielona transformacja to szanse – szanse nie tylko na czyste powietrze i środowisko, ale i szanse gospodarcze; „na powstanie nowych, zielonych miejsc pracy w sektorach związanych z odnawialnymi źródłami energii i wielu innych, w tym w budownictwie”.

 

W ocenie Gowina wprowadzanie nowych technologii i rozwiązań przyjaznych i neutralnych dla klimatu jest szansą rynkową dla polskich przedsiębiorstw, które – zdaniem wicepremiera – „zawsze sobie radziły i radzą z przystosowywaniem się do trendów rynkowych; ważne żeby im nie przeszkadzać – tutaj istotna rola polityków, także w kontekście dyskusji o Polskim Ładzie, także w kontekście dyskusji o rozmaitych rozwiązaniach unijnych, dyrektywach, których projekty nie zawsze wydają się świadome wymogu zachowania konkurencyjności europejskiej gospodarki”.

Gowin, który jako minister nauki uczestniczył w pracach nad Life EkoMałopolska, zapowiedział, że będzie wspierał działania w ramach tego programu. „Gratuluję panu marszałkowi Tomaszowi Urynowiczowi podjęcia projektu” – powiedział.

Jak poinformował wicemarszałek Urynowicz, województwo małopolskie jest pierwszym, które przyjęło taki plan w zakresie przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu. Województwo także jako jedyny region w UE realizuje dwa projekty zintegrowane Life (pierwszy projekt Life dotyczy ochrony powietrza-PAP). (PAP)

autor: Beata Kołodziej

agwo/