O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

USA i Niemcy opublikowały porozumienie w sprawie sporu o Nord Stream 2

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Niemcy mają zainwestować na początek co najmniej 175 mln dolarów w projekty związane z "zieloną transformacją" ukraińskiej energetyki. Łącznie z USA Niemcy mają promować i wspierać inwestycje warte co najmniej 1 miliard dolarów w ramach Zielonego Funduszu dla Ukrainy.

Więcej

Prezydent Joe Biden (R) i Kanclerz Angela Merkel (L). Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Departament Stanu USA: jest porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Stream 2

Berlin zobowiąże się też do użycia wszelkich możliwych działań i środków na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu na okres do 10 lat. Obecna umowa wygasa w 2024 roku i przynosi Ukrainie ok. 3 mld dolarów rocznie.

Niemcy obiecały też, że podejmą działania na szczeblu rządowym przeciwko Rosji, m.in. poprzez UE, w tym sankcje, jeśli Rosja będzie używać tranzytu gazu jako środka przymusu wobec Ukrainy. (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Donald Trump i Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w lutym w Białym Domu Fot. JIM LO SCALZO/POOL/PAP/EPA

    Jest nowy projekt umowy surowcowej USA-Ukraina

  • Władimir Putin, Donald Trump. Fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

    Trump "wkurzył się" na Putina. Kreml: dalej pracujemy nad relacjami z USA

  • Bojkot amerykańskich firm oznaczałby także rezygnację z wielu aplikacji, wyszukiwarek czykomunikatorów Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    Większość Niemców chce bojkotować produkty z USA

  • Troels Lund Poulsen Fot. PAP/EPA/CLAUS BECH

    Dania jasno o przyszłości królestwa. Retoryka USA jest "ukrytym zagrożeniem"

Serwisy ogólnodostępne PAP