Ponad 18,3 miliona osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

2021-08-20 07:39 aktualizacja: 2021-08-20, 08:25
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
W Polsce wykonano ponad 35,6 mln iniekcji przeciw COVID-19. W pełni zaszczepiono ponad 18,3 mln osób – wynika z zestawienia na stronach rządowych.

Liczba w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, czyli dwoma dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, wynosi w Polsce 18 309 754 osób. Liczba wszystkich wykonanych w Polsce szczepień przeciw tej chorobie wynosi 35 621 237.

Dostawy szczepionek do Polski

Łącznie do Polski trafiło 51 783 530 dawek. Liczba dawek dostarczonych do punktów szczepień wynosi 37 834 090.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 352 729 dawek. Zgłoszono 14 458 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

W czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego poinformował, że dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, że Mazowsze jest najlepiej zaszczepionym województwem przeciwko COVID-19 w Polsce. Liderem jest gmina Podkowa Leśna, gdzie w pełni zaszczepiono 65,8 proc. mieszkańców.

W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla PAP szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przybliżył rozwiązania logistyczne związane z przygotowaniem akcji szczepień przeciwko COVID-19 w szkołach.

Mobilne punkty szczepień w szkołach

"Najpierw będzie przeprowadzona akcja edukacyjna, potem skierujemy do szkół punkty mobilne. Szczepienia będą, oczywiście, dobrowolne. Musi być na nie zgoda dyrektora szkoły, który będzie opierał się na opiniach i wskazaniach zebranych od rodziców. Mam nadzieję, że ta akcja szczepień odbędzie się w trzecim tygodniu września" – zapowiedział Niedzielski.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewnił w czwartek, że polska służba zdrowia jest przygotowana na ewentualną czwartą falę koronawirusa. Wyraził nadzieję, że dzięki szczepieniom będzie ona zdecydowanie łagodniejsza niż poprzednie.

"Polska służba zdrowia jest przygotowana na ewentualną czwartą falę. Mamy przygotowane od wielu tygodni plany zabezpieczenia łóżek szpitalnych i laboratoriów. W tej chwili możemy w naszym kraju wykonać dziennie ponad 166 tys. testów na dobę. Obserwujemy powolny, ale jednak wzrost wykonywanych testów przeciwko koronawirusowi. Jest to pierwszy symptom tego, że nowych zakażeń może być zdecydowanie więcej" – powiedział.

Wiceminister uczestniczył w czwartek w przekazaniu do użytku zmodernizowanego i rozbudowanego oddziału obserwacyjno-zakaźnego w piskim szpitalu powiatowym.

Przypomniał, że pierwszy zamysł tej inwestycji powstał w 2019 r., kiedy nikt jeszcze nie wiedział, że może zdarzyć się światowa pandemia. Przedsięwzięcie nabrało rozpędu w marcu 2020 r., gdy zdarzył się pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa. Prace kosztowały około 6 mln zł. Sfinansowano je w całości z budżetu państwa.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

kgr/