Na łamach magazynu „Scientific Reports” naukowcy z James Cook University opisali koralowiec, który mierzy 10,4 m średnicy i 5,3 m wysokości. To czyni go rekordzistą Wielkiej Rafy Koralowej - ma o ponad 2 metry większą średnicę, niż obecnie drugi pod względem wielkości koralowiec tego wyjątkowego regionu.
Ogromna, żywa struktura położona jest w pobliżu Wyspy Orfeusza należącej do Wysp Palmowych w stanie Queensland.
Po konsultacjach z rdzennymi mieszkańcami regionu - ludem Manbarra - znalezisko nazwano „Muga dhambi”, co w miejscowym tradycyjnym języku znaczy „duży koral”.
Na podstawie szacowania tempa wzrostu koralowców naukowcy obliczyli wiek olbrzyma na 421-438 lat. Istniał tam więc jeszcze przed przybyciem Europejczyków.
Koralowiec przetrwał wiele wydarzeń, w tym - 80 dużych cyklonów, a poza tym kilka wieków napływu inwazyjnych gatunków, epizody blaknięcia korali, okresy niskiego poziomu wody oraz działalność człowieka.
Na szczęście Muga dhambi jest w dobrym stanie i w 70 proc. składa się z żywych korali. Jego powierzchnię pokrywają też zielone gąbki z gatunku Cliona viridis oraz algi.
Autorzy odkrycia zalecają obserwację rzadkiego i niezwykle odpornego koralowca. Zaznaczają przy tym, że w przyszłości może potrzebować ingerencji z powodu zmian klimatycznych, pogarszania się jakości wód, przełowienia i rozwoju cywilizacji na wybrzeżu.
Więcej informacji - na stronie publikacji źródłowej (https://www.nature.com/articles/s41598-021-94818-w) (PAP)
Marek Matacz