Szczerski: rozporządzenie wprowadzające stan wyjątkowy notyfikowane Sekretarzowi Generalnemu ONZ

2021-09-04 14:52 aktualizacja: 2021-09-04, 19:35
Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wprowadzenie rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy stanu wyjątkowego na części terytorium Polski zostało w imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych notyfikowane Sekretarzowi Generalnemu ONZ - poinformował stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

"Zgodnie z art.7 ustawy o stanie wyjątkowym, wprowadzenie rozporządzeniem prezydenta (Andrzeja Dudy - PAP) stanu wyjątkowego na części terytorium Polski zostało w imieniu @MSZ_RP (Ministerstwo Spraw Zagranicznych - PAP) notyfikowane Sekretarzowi Generalnemu ONZ przez @PLinUN (Stałe Przedstawicielstwo RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku - PAP)" - napisał w sobotę Szczerski na Twitterze.

Stan wyjątkowy w 183 miejscowościach przylegających do granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda, w czwartek, 2 września 2021 r., na podstawie art. 230 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 3. ustawy o stanie wyjątkowym, na wniosek Rady Ministrów z 31 sierpnia 2021 r., wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego.

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta RP, "decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi".

Rozporządzenie prezydenta zostało opublikowane w czwartek w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, tym samym w 183 miejscowościach przylegających do granicy z Białorusią od czwartku obowiązuje stan wyjątkowy.

W poniedziałek Sejm ma rozpatrzeć rozporządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego

O wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W Usnarzu Górnym k. Krynek (Podlaskie) od kilku tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej".

W poniedziałek od godz. 16.30 Sejm ma rozpatrzeć rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią.

Choć rozporządzenie prezydenta już obowiązuje, posłowie muszą je niezwłocznie rozpatrzyć. Następnie mogą też w drodze uchwały uchylić rozporządzenie i znieść stan wyjątkowy. Uchwałę taką Sejm przyjmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Projekt uchwały uchylającej rozporządzenie prezydenta złożyła już Lewica. (PAP)

Autorka: Aneta Oksiuta

mmi/