16. telemostów z beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej

2021-09-10 17:45 aktualizacja: 2021-09-11, 07:40
Częstochowa 08.1971. Pielgrzymka do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie. Nz. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński (C). Fot. PAP/Janusz Rosikoń
Częstochowa 08.1971. Pielgrzymka do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie. Nz. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński (C). Fot. PAP/Janusz Rosikoń
W uroczystościach beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w niedzielę 12 września będzie można współuczestniczyć za pośrednictwem szesnastu telemostów zlokalizowanych w kościołach w całej Polsce.

"W Warszawie telebimy zostaną zainstalowane w trzech miejscach: w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce, kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu i na Grochowie w kościele Najczystszego Serca Maryi" - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

"Telebimy znajdą się wewnątrz kościołów, dlatego w czasie transmitowania uroczystości nie będą sprawowane w tych świątyniach msze święte. Jednak wierni zgromadzeni w tych miejscach będą mogli przyjąć komunię świętą" - czytamy w komunikacie.

Zaznaczono, że podobnie będzie w podwarszawskich Laskach oraz w Choszczówce, gdzie lubił wypoczywać prymas Wyszyński, a obecnie znajduje się siedziba Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. "To będzie taka +mała beatyfikacja+, do której przygotowania trwają już od kilku dni. Przyjdą przede wszystkim nasi sąsiedzi z Choszczówki, którzy pamiętają kard. Wyszyńskiego, jako +sąsiada+. Ale będą też inne środowiska z nim związane" – powiedziała Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Księża, którzy zaprosili parafian do współuczestniczenia w beatyfikacji za pośrednictwem telemostu, zaznaczają, że bardzo ważne, by przeżywać tego rodzaju uroczystość we wspólnocie. "To trochę tak jakbyśmy byli w Świątyni Opatrzności Bożej" – powiedział ks. Marcin Ośko z parafii Najświętszego Zbawiciela.

W archikatedrze warszawskiej telebim znajdzie się w każdej nawie, a po zakończeniu uroczystości beatyfikacyjnych, oprócz udzielenia komunii, przewidziano także błogosławieństwo relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego.

Do kościołów może wejść każdy, dlatego duszpasterze mają nadzieję na liczny udział wiernych.

"To wielkie religijne i duchowe wydarzenie, dlatego trzeba je przeżyć we wspólnocie. Mam nadzieję, że wierni odpowiedzą na moje zaproszenie do wspólnego przeżywania beatyfikacji" – powiedział proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi na Grochowie ks. Krzysztof Ukleja.

Telemosty będą także w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, archikatedrze św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, katedrze św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy, kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach, kościele bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie, kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu, sanktuarium św. Józefa w Prudniku, kościele Ducha Świętego w Staszewie oraz w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku.

Telebimy zapewniło Biuro Programu "Niepodległa".(PAP)

Fot. PAP/Maciej Zieliński

Autor: Magdalena Gronek

kgr/