O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rząd niemiecki wypłaci rekompensaty prześladowanym na mocy nazistowskiej ustawy o homoseksualizmie

Niemieckie władze wypłacą rekompensaty 249 osobom prześladowanym na mocy nazistowskiej ustawy o homoseksualizmie, która nie została anulowana przez wiele lat po wojnie. Dotąd na odszkodowania przeznaczono 860 tys. euro - podaje we wtorek Associated Press.

Fot. PAP/EPA/MATTHIAS BALK
Fot. PAP/EPA/MATTHIAS BALK

W poniedziałek władze federalne poinformowały, że do końca sierpnia wnioski o takie odszkodowania złożyło 317 osób, 14 jest nadal rozpatrywanych, 18 odrzucono a 36 zostało wycofanych.

Nazistowski przepis, zwany Paragrafem 175, pozostał w mocy po wojnie w Niemczech Zachodnich, aż do 1969 roku, kiedy to homoseksualizm przestał być uznawany za przestępstwo.

Bundestag przyjął w 2017 roku ustawę, która anulowała wyroki skazujące na mocy Paragrafu 175 i pozwala na wypłacenie osobom poszkodowanym 3 tys. euro za skazanie i po 1,5 tys. euro za każdy rok więzienia.

W 2019 roku rząd federalny postanowił, że rekompensaty będą też wypłacane osobom, które nie zostały skazane, ale były obiektem dochodzenia lub przebywały w areszcie śledczym w związku z Paragrafem 175. Poszkodowani mogą otrzymać 500 euro za otwarcie dochodzenia przeciw nim i po 1,5 tys. euro za rok aresztu śledczego.

Prawo uznające homoseksualizm mężczyzn za przestępstwo zostało w Niemczech wprowadzone w XIX wieku i zaostrzone pod rządami nazistów; na jego mocy skazano około 50 tys. mężczyzn.

Rekompensaty będą również przyznane osobom skazanym w Niemczech Wschodnich, gdzie nieco łagodniejsza wersja Paragrafu 175 obowiązywała do 1968 roku.

W sumie, w obu państwach niemieckich, skazano na mocy tego przepisu 68 300 osób. (PAP)

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Michał Zieliński

    Incydent podczas lotu. Samolot z Warszawy do Hiszpanii musiał lądować wcześniej

  • Bundestag (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Bundestag wykluczył Rosję i Białoruś z obchodów zakończenia II wojny światowej

  • Friedrich Merz i Julia Kloeckner, fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Nowy Bundestag. Kloeckner przewodniczącą, AfD pozostaje w izolacji

  • Bundesrat. Fot. PAP/EPA/	FILIP SINGER

    Historyczna decyzja Bundesratu. Niemcy mogą wydawać więcej na obronność

Serwisy ogólnodostępne PAP