O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Niedzielski o proteście w białym miasteczku: chcemy prowadzić rozmowy w partnerskim ujęciu

Chcemy, aby rozmowy były prowadzone w partnerskim ujęciu, a nie za pomocą kamer – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, odnosząc się do protestu w białym miasteczku. Wskazał, że "konkretne propozycje zostaną przestawione jutro".

Fot. PAP/Piotr Nowak
Fot. PAP/Piotr Nowak

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i protestujących medyków. "To było dobre spotkanie. Dziś jesteśmy już w innej sytuacji, bo jesteśmy w dialogu, szukamy porozumienia, szukamy kompromisu" – powiedział po negocjacjach dziennikarzom podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber. "Wymieniliśmy się dokumentami, co nie oznacza, że we wszystkim musimy się zgadzać" – dodał.

Bromber poinformował, że został ustalony harmonogram kolejnych spotkań. "Najbliższe spotkanie w czwartek o godz. 11.00. Omówiliśmy szczegółowo punkt po punkcie. Ustaliliśmy jakich dokumentów nam brakuje, jakich brakuje informacji i każda ze stron zobowiązała się w konkretnym terminie te dokumenty dostarczyć. Spotykamy się w czwartek na kolejnych rozmowach" – zapowiedział Bromber.

Kolejna tura rozmów 

Minister zdrowia podczas środowej konferencji powiedział, jak będzie wyglądał dialog prowadzony z protestującymi w białym miasteczku. "Konkretne propozycje zostaną przestawione jutro. Chcemy, aby rozmowy były prowadzone w partnerskim ujęciu, a nie za pomocą kamer. Myślę, że wczorajsze spotkanie pokazuje, że pewnego rodzaju wyciszenie służy tworzeniu lepszej atmosfery" – mówił. 

Szef MZ wyjaśnił, że "to co będziemy się starać proponować drugiej stronie, to przed wszystkim przyjęcie pewnej formuły, którą też tutaj zastosowaliśmy, czyli formuły trójstronnej".

Więcej

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Wiceminister zdrowia: postulaty medyków są słuszne, ale w obecnej formie "nie do udźwignięcia przez budżet"

Jak podkreślił Niedzielski, to rozwiązanie nie polega na rozmowie tylko z wybranymi partnerami. "W ramach zespołu trójstronnego mamy związek zawodowy +Solidarność+, związek zawodowy OPZZ, a także pracodawców, którzy nie uczestniczą w proteście" – przypomniał Niedzielski. "Z nimi również prowadzimy dialog na temat budowania takiej ścieżki wzrostu wynagrodzeń, która będzie wykorzystywała fakt, że nakłady na zdrowie w najbliższych latach będą rosły do poziomu 7 proc. PKB" – wskazał minister zdrowia.

"Chcemy, rozmawiając z komitetem protestującym, zaprosić do rozmowy trójstronnej, czyli do rozmowy, która będzie uwzględniała nie tylko punkt widzenia wybranej grupy, która znajduje się w komitecie protestacyjnym, ale całości środowiska i to nie tylko środowiska po stronie związków zawodowych, ale też po stronie pracodawców" – podkreślił Niedzielski.

"Rozwiązania, które są wypracowywane bez takiego wspólnego spojrzenia, bardzo często są potem kontestowane przez pozostałe strony, które w tych porozumieniach nie uczestniczą" – dodał.

"Głównym założeniem naszej jutrzejszej rozmowy będzie próba przekonywania, że musimy rozmawiać w szerszej formule i do tego będziemy zachęcali" – podkreślił. Wskazał, że "przykład ratownictwa i wcześniej wypracowanych rozwiązań przekonują do tego, że powinniśmy rozwiązywać problemy na szerszym forum".

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy ma osiem postulatów

Postulaty obejmują m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Kierownictwo MZ zaznacza, że realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie i deklaruje, że chce rozmawiać o wynagrodzeniach i ścieżce ich wzrostu. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

mmi/

Zobacz także

  • Wrak Tu-154, na pokładzie którego znajdowała się polska delegacja Fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

    Katastrofa smoleńska. Śledczy planują skierować wnioski o areszt rosyjskich biegłych medyków

  • Uczestnicy szkolenia w zakresie medycyny pola walki, przed wyjazdem na front, na terenie poligonu 1. WBP w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Ponad 60 medyków szkoliło się z medycyny pola walki przed wyjazdem na front [NASZE WIDEO]

  • Medycy pomagają Ukraińcom na miejscu, a także w Polsce Fot. Polska Misja Medyczna

    Mobilne kliniki, transporty leków, pomoc psychologiczna. Polska Misja Medyczna pomaga Ukrainie [NASZE WIDEO]

  • Fot. Dywersja Medyczna/ FB

    Dywersja Medyczna: od początku wojny angażujemy się w pomoc medyczną dla kolegów medyków z Ukrainy

Serwisy ogólnodostępne PAP