Zespół kierowany przez Stevena L. Kuhna z University of Arizona College of Social and Behavioral Sciences (USA), odkrył 33 koraliki podczas prac badawczych prowadzonych w latach 2014-18 w jaskini Bizmoune niedaleko miasta Essaouira w Maroku. W badaniach uczestniczyli naukowcy marokańscy i francuscy.
Każda muszelka mierzy nieco ponad centymetr średnicy, zostały w nich wywiercone otwory. Naukowcy stwierdzili, że mają one 142-150 tys. lat temu, co pozwala stwierdzić, że używanie ozdób jest zapewne jeszcze starsze. W północnej Afryce znajdowano już podobne ozdoby, jednak nie były aż tak stare. Najstarsze znalezione dotąd kolczyki były "młodsze" o ok. 10 tys. lat od znalezionych w jaskini Bizmoune.
Jak wyjaśnia Steven L. Kuhn z University of Arizona College of Social and Behavioral Sciences (USA), używanie biżuterii wynikało nie tylko z chęci upiększenia się, ale było również sposobem komunikowania innym np. swojego statusu społecznego. Znalezione muszelki reprezentują najstarszą znaną formę komunikacji niewerbalnej wśród ludzi. "Prawdopodobnie były sposobem wyrażania swojej tożsamości poprzez ubiór" – wyjaśnia Kuhn.
liv/