Koncert pt. "Wieniawski – prolog" odbędzie się 17 października.
"Wystąpią nasi jurorzy: przewodniczący jury Agustin Dumay, wiceprzewodniczący Daniel Stabrawa, Miguel da Silva, altowiolista, który również będzie członkiem jury oraz juror naszego konkursu Agnieszka Duczmal - razem z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. W trakcie wydarzenia wykonane zostaną dwa wspaniałe, kameralne dzieła: Symfonia koncertująca Wolfganga Amadeusza Mozarta i Koncert d-moll na dwoje skrzypiec Jana Sebastiana Bacha" – powiedziała PAP prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu Alina Kurczewska.
Jak wyjaśniła, data koncertu jest nieprzypadkowa – przypada w czasie, gdy, według pierwotnych planów, odbywałby się Koncert Wieniawskiego oraz w dniu przerwy w przesłuchaniach Konkursu Chopinowskiego; 17 października odbywają się obchody rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
"Chcemy, by nasz koncert, był pierwszym tak mocnym sygnałem, że przygotowania do Konkursu Wieniawskiego trwają i są bardzo zaawansowane" – powiedziała Kurczewska.
Koncert przygotowywany jest przy współudziale resortu kultury, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, samorządów Poznania i Wielkopolski oraz przy współpracy Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Zmianę terminu konkursu wymusiła pandemia
Pierwotnie Konkurs Wieniawskiego miał być przeprowadzony w październiku 2021 roku; zmianę terminu wymusiła pandemia i przeniesienie na 2021 rok Konkursu Chopinowskiego.
"Dodatkowy rok daje nam dodatkowy czas na przygotowanie, na realizację pewnych pomysłów i na promocję konkursu w świecie. Dodatkowo warto zauważyć, że wiele planowanych na 2020 rok konkursów skrzypcowych przeniosło się na rok 2021. Konkurs Wieniawskiego, jako jeden z nielicznych, odbędzie się w 2022 roku – liczymy na to, że dzięki temu skupi więcej uwagi niż zwykle" – powiedziała PAP Kurczewska.
Z początkiem października rozpoczęły się preselekcje do konkursu. Zainteresowani udziałem mogą przesłać filmy ze swoimi występami. Nagrania będą przyjmowane do pierwszych dni stycznia 2022 r. Potem oceni je jury preselekcyjne pod przewodnictwem Augustina Dumay.
Preselekcje mają na celu wyłonić 40-45 kandydatów, którzy wezmą udział w I etapie konkursu. Lista uczestników ma być ogłoszona w okolicach połowy kwietnia przyszłego roku.
Pierwszy konkurs odbył się w 1935 roku
16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu odbędzie się w dniach 7-22 października 2022 roku. W konkursie mogą uczestniczyć skrzypkowie wszystkich narodowości, urodzeni w latach 1991-2006.
Konkurs Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat.
Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli m.in. Ginette Neveu, Dawid Ojstrach i Ida Haendel. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
mmi/