PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.
Najważniejsze wiadomości i wydarzenia dnia na świecie
Zapisz się na naszą listę mailingową, aby otrzymywać codzienne aktualizacje bezpośrednio na swoją skrzynkę odbiorczą!
Odwiedź największy park narodowy w Polsce
Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym, zajmuje powierzchnię ok. 59 tys. ha. Został utworzony 9 września 1993 roku.
04.10.2021 16:32
aktualizacja: 04.10.2021 16:53
Fot. PAP/Michał Zieliński
Biebrzański Park Narodowy jest ostoją dla roślin objętych ścisłą ochroną gatunkową w Polsce oraz roślin objętych ochroną częściową. W Biebrzańskim Parku Narodowym występuje 80 gatunków roślin zagrożonych i ginących w skali kraju, spośród nich 34 gatunki zamieszczone są w "Polskiej czerwonej księdze roślin". Do najrzadszych gatunków należą: zanokcica zielona, skrzyp pstry, widłak wroniec, rosiczka długolistna, wąkrotka zwyczajna, tłustosz zwyczajny, płesznik zwyczajny, zaraza niebieska, niebielistka trwała, szachownica kostkowata, kosaciec bezlistny oraz 20 gatunków storczykowatych z najokazalszym krajowym gatunkiem obuwikiem pospolitym.
W dolinie Biebrzy zachowała się specyficzna fauna w dużym stopniu związana z naturalnymi ekosystemami bagiennymi i wodnymi. Wśród ssaków na uwagę zasługują: wilk, wydra, łoś i bóbr. Znajduje się tu największa w kraju ostoja łosia.
W dolinie Biebrzy obserwowano 292 gatunki ptaków, w tym 195 lęgowych. Teren ten jest najważniejszą w Europie Środkowej i Zachodniej ostoją: dubelta, kropiatki, orlika grubodziobego, rybitwy białoskrzydłej i derkacza. Jest też ważnym "przystankiem" dla migrujących siewkowców, kaczek, gęsi i żurawi.
Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego występuje 36 gatunków ryb, 12 – płazów, 7 – gadów. Bezkręgowce są reprezentowane przez ponad 700 gatunków motyli, w tym 100 gatunków motyli dziennych. Wykazano obecność 448 gatunków pająków, wśród nich 10 gatunków pająków znanych jest tylko stąd.
W Parku funkcjonuje Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Zobacz także
Zachować miejskość w warunkach wiejskości. W Polsce rośnie w siłę wieś podmiejska
Dzień Kundelka, czyli święto wszystkich wielorasowych psiaków [WIDEO]
Biologia i chemia znikną ze szkół?
Poranne mgły w dolinie Sanu w okolicy Chyrzyny [NASZE WIDEO]